Muhasebe Hukuku'muzda varlıkların değerlemesi ve uluslararası muhasebe standartlarıyla karşılaştırılması
Valuing of properties in our accounting law, and comparing them with international accounting standards
  1. Tez No: 135170
  2. Yazar: SERVET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Günümüz uluslararası ticaretinde sınırlar kalkmakta ve yatırımcılar ülkelerarası karşılaştırmalar yaparak kârlı ve üretken yatırımlara yönelmektedirler. Ülkelerarası karşılaştırmalarda yararlanılan en önemli kaynak fînansal raporlardır. Sağlıklı kararlar verebilmek için fînansal raporların dayandığı ilkelerde muhasebe açısından bir uyumun olması gerekir. Ülkemiz de eğer uluslararası ticarette, sanayide ve hizmet sektöründe yerini alacaksa ve uluslararası pazardan arzu ettiği paya kavuşacaksa, muhasebe sisteminde belli standartlar olmalı ve bu standartların diğer ülkelerin satandartlarıyla uyum içinde olmalıdır. Potansiyel yatırımcılar uluslararası satandartlara uygun doğru ve cari değerleri ifade eden fînansal tabloların analizi sonucunda yatırım yapmaya yada kredi vermeye karar vermektedirler. Bu tez çalışmasında, muhasebe hukukumuzda yer alan varlıkların değerlemesinde esas ve yöntemler incelenerek uluslararası satandartiarla karşılaştırılmış, satandartların uyumlaştırılmasmın gerekliliği vurgulanmaya çalışılmıştır. Muhasebe hukukumuz uluslurarası muhasebe satandartlarıyla karşılaştırıldığında farklılık olarak; enflasyon muhasebesi yöntemlerinin kullanılması, konsolide mali tablolar, iştirakler ve bağlı ortaklıkların muhasebeleştirilmesi, ertelenmiş vergiler ve fînansal kiralama konularında ülkemiz muhasebe hukukunda ya bir hüküm bulunmamakta yada yasal nedenlerden dolayı uygulanamamaktadır. Muhasebe hukukumuzda, yeniden değerleme uygulamasının tüm varlıklara ve gelir tablosu kalemlerine uygulanması, amortismanda ekonomik faydalı ömür ve kist amortisman esasının tüm amortismana tabi varlıklara uygulanması, iştiraklerin gerçeği yansıtacak şekilde net yatırım değerleriyle fianansal tablolarda yer alması, faiz ve kur farklarının aktifieştirmeden sonra gider kaydedilmesi, konsolide mali tabloların hazırlanmasının özendirilmesi ve vergi ertelemesinin sağlanması halinde muhasebe alanında çağdaş bir gelişme sağlanmış olacaktır. Böylece hızla artmakta olan uluslararası sermaye hareketlerinden yeterince faydalanılabilecek ve ulusal pazardan uluslararası pazara geçiş kolaylaşacaktır. Muhasebe hukukumuz uluslararası muhasebe satandartlarıyla uyumlu hale getirildiğinde mali tablolarımız daha anlamlı hale gelecekltir.
Özet (Çeviri)
ABCTRACT In today's international trade, there is no border and by making international comparisons, the investigators direct to profitable and productive investments. The most important sources which come in useful are financial reports. In order to present realiable decisions, there bust be an accord in view point of accounting with the countries in which financial reports are regarded. If Turkey wonts to take pake in international trade, industry and employment and if she wonts to possess the share she desires in international market, there must be certain standarts in accounting and there must be accord with the other countries. The potential investigators do business or give loans at the result of analysing the financial charts which show the right and current volues of suitable international standards. In the study of this thesis, in valuing the things in our accounting law, the necessity of accord standards has been tried to explain by investigating the basis and methords it has been compared with the international standards. As a difference, in comparing our accounting law with the international accounting standards; the usage of inflation accounting methods, the consoliade financial charts, the participations and the act of accounting of partnership of branches, the pastponed taxes and in the suvject matter of financial rent, either there is no decree in our accounting law or it is not carried out due to the law. In our accounting law, to apply the value to the all goods and income chart again, in amortizaded useful lasting and to apply amortizaded to the all goods which are bound to amortizaded, to take place in financial charts with the exact figures by reflecting the exact participations, to record the expenses after the act of differences of interests and the rate of exchange, to have the consoliade financial charts prepared carefully and provided there is postpone of the tax, there will be up to date improvement in accountancy. In this way, there will be enough advantage of international financial movements which increase rapidly and it will be easir to international market. As soon as our accounting law gest well adjusted with the international standards, our charts will be more meaningfull.