TMS/TFRS ile vergi mevzuatındaki değerlemefarklılıklarının finansal durum tablosu üzerine etkisi: BİST'deki işletmelerin uygulamaları üzerine biranaliz
The effect of valuation differences between TAS/TFRS and taxlegislations on statement of financial position: A study on companies BIST
- Tez No: 537914
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAYRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Uluslararası yelpazede muhasebe dilini ortak bir paydada toplayabilme ihtiyacının bir sonucu olarak, Avrupa Birliği tarafından 2002 yılında onaylanan Uluslararası Muhasebe Standartları (UMS) ve beraberinde gelişen Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS), Ülkemizdeki mevcut muhasebe uygulamalarını etkilemiştir. Bu standartların Türkçeye çevrilerek Ticaret Hukukumuzda yerini alması, mevcut muhasebe uygulamaları ile aralarındaki uyum çalışmalarını da başlatmıştır. Bu uyum çalışmaları kapsamında, ele alınan konulardan birisini oluşturan değerleme hususu ise bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Muhasebe Standartları/Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) ile Vergi Usul Kanunu (VUK) kapsamındaki değerleme ölçüleriyle yapılacak değerlemenin oluşturacağı değerleme farklılıklarının, finansal durum tablosuna olan, vergisel etkisini incelemektir. Bu bağlamda çalışmada değerleme farklılığının vergisel etkisini ölçmek amacıyla, örnek bir tablo geliştirilmiş ve bu tabloya göre hesaplanmış tutarlar ile TMS/TFRS'ye göre düzenlenmiş finansal durum tablolarında raporlanan ertelenmiş vergilerin değeri, karşılaştırmalı analiz tekniği ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada geliştirilmiş olan örnek tablo kullanılarak hesaplanmış ertelenmiş vergiler ile şirketlerin finansal durum tablolarında raporladıkları ertelenmiş vergi değerlerinin eşitlik sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın kapsamında 2016 yılında BİST'te işlem gören ve AKİS Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. ile PwC Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından bağımsız denetim hizmeti sağlanan işletmeler, ertelenmiş vergileri bazında incelenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen şirketlerden, Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş., Kaplamin Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş., Armada Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Derimod Konfeksiyon Ayakkabı, Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Marshall Boya ve Vernik Sanayi A.Ş. net ertelenmiş vergi varlığı elde etmiş ve değerleme farklılıklarının vergisel etkisini finansal durum tablolarında raporlamışlardır. Anahtar Kelimeler Türkiye Muhasebe Standartları (TMS), Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS), Vergi Usul Kanunu (VUK), Değerleme, Finansal Durum Tablosu.
Özet (Çeviri)
As a consequence of the need to find common ground for the international language of accounting, International Accounting Standards (IAS) certified by the European Union in 2002 and the accompanying International Financial Reporting Standards (IFRS), have influenced current accounting practices in our country. As these standards have been translated into Turkish and incorporated into our Business Law, the harmonization work between them and the current accounting practices has started. The subject of valuation as one of the considerations included in this harmonization work is the subject matter of this study. This study aims to analyze how the valuation differences between the valuation made using the valuation criteria of the Turkish Accounting Standards/Turkish Financial Reporting Standards (TAS/TFRS) and of the Tax Procedure Law affect the financial position statement with regard to taxation. In that context, a sample chart has been prepared in this study to calculate the tax-related effect of the valuation differences and the amounts calculated on the basis of this chart have been compared to the deferred taxation reported in the financial position statements prepared according to TAS/TFRS using comparative analysis technique. It has been concluded in the study that the deferred taxation calculated using the sample chart and the deferred taxation amounts reported by the companies in their financial position statements are equivalent. As part of the study, companies that were traded in 2016 in BİST and that were independently audited by AKİS Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. and PwC Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. were are examined in relation to their deferred taxes. Of the companies that were analyzed as part of the study, Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş., Kaplamin Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş., Armada Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Derimod Konfeksiyon Ayakkabı, Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. and Marshall Boya ve Vernik Sanayi A.Ş. have obtained net deferred tax assets and reported the tax-related effect of the valuation differences in their financial position statements. Key Words Turkish Accounting Standards, Turkish Financial Reporting Standards, Tax Procedure Law, Uniform Accounting System, Valuation, Statement of Financial Position