Teknoloji transferi ve teknoloji transferinde yaşanan sorunlar - bir örnek olay analizi-
Technology transfer and living problems in technology transfer
  1. Tez No: 135176
  2. Yazar: İLKE BAŞARGAN GÜROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ÇATALCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
öz Teknolojik ilerleme yirminci yüzyılın başından beri hızlanmış ve ikinci dünya savaşından sonra bu güne kadar görülmedik boyutlara ulaşmıştır. Endüstriyel ve ekonomik yapıda gerçekleşen bu gelişmeler, bir kısım ülkelerde önemli gelişmeler sağlarken bir kısım da ise azgelişmişlik sınırlan oluşturmuştur. Planlı kalkınma döneminde istenilen gelişmişlik düzeyine ulaşabilmek için hızlı sanayileşmenin gerekliliği tüm dünyaca bilinmekte ve kabul edilmektedir. Sanayileşmenin gerçekleştirilmesi ise ancak ülke koşullarına ve kalkınma hedeflerine uygun teknolojilerin ülke içinde üretilmesi veya transfer edilmesiyle mümkün olacakta. Ülkemizde henüz ileri derecede teknoloji üretilmediğine, hatta ve hatta araştırma geliştirme faaliyetlerine ağırlık verilmediğine göre, gereksinme duyulan teknolojiler gelişmiş ülkelerden çeşitli yollarla, özellikle lisans ve patent anlaşmalarıyla transfer edilmektedir. Dünya'ya sesini duyuran toplumlar ekonomik alanda, sosyal, kültürel alanda teknolojik atılıma ayak uyduran toplumlardır. Teknoloji transferi ile ilgili olan bu çalışmada, teknoloji kavramı incelenip, uygun teknoloji seçimi, bunu sınırlayıcı etmenler, teknoloji transfer yolları, öneriler, teknolojinin maliyeti, teknoloji transferinde yaşanan sorunlar ve örnek bir olay analizi incelenmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technological developments have been accelerated from the beginning of the twentieth century and these developments to an enormous level after the 2nd world war. While the developments occurred in industrial and economical structures are provided very important improvements for some countries, they created the borders of underdevelopment some of the other countries. During the planned development period it is well known and accepted fact for the whole world that the industrialization must be rapid in order to reach the desired development level. Realization of industrialization can only be managed either development or tramforming of the technologies suitable for the special conditions and development strategies of the country. Since advanced technologies is not produced yet and even it is not given any importance to research-development activities in our country, necessary technologies have been transformed from development countries by several ways, especially by know-how & patent agreements. Societies which can able to increase its voice to the world are the society which can manage to handle the changes and improvements in economical, social, cultural and technological areas. In this technology transfer study, the concept of technology is investigated as well as selection of suitable technologies, parameters for limiting this selection, many of technology transfer, advices, cost of technology, changes caused by the technology and positive factors of the technology transfer for the multinational firms. IV