Esnek çalışma modelleri ve beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulanmasına yönelik bir araştırma
Flexible working models and a study about the applications in five star hotels
  1. Tez No: 135178
  2. Yazar: ÖZGE ACARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
oz Bu tezin yapılmasının amacı, esnek çalışma modellerini tanıtmak ve uygulanış biçimlerini araştırmaktır. Bu tez, esnek çalışmanın beş yıldızlı otel işletmelerinde ne şekilde ve nasıl uygulandığım tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da yer alan beş yıldızlı otel işletmelerini kapsamaktadır. Veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin analizinde, frekans ve yüzde dağılım tablolarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda beş yıldızlı otel işletmelerinde işleyişin niteliği gereği hangi esnek çalışma modellerinden yararlanıldığı, uyguladıkları esnek çalışma modellerinin bölümlere ve çalışanlara göre dağılımları ve uygulamada yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi elde edilmiştir. ABSTRACT This thesis was made to introduce the models of flexible work and to investigate the application ways. This thesis was prepared to determine the applications of flexible works in five star hotels. The study includes five star hotels that take part in İstanbul. Data obtained by survey forms. The analysis of the results of public surveys, frequancy and percentage distributions were used. Results of the study got informations about which models of flexible work had been used in five star hotels, the distributions of departments and staff that had been applicated the models of flexible work and the existing difficulties of the applications. m
Özet (Çeviri)