Tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve bayiilik kanalı ile çalışan bir işletmenin satış eğitimine yönelik model önerisi
Sales training model proposal for textile companies which are using retailing sales channel
- Tez No: 135180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
oz Burada önerilen modelde, tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve bayilik kanalı ile satış yapan bir işletmenin satışlarını arttırmayı hedef alarak yaptığı eğitim ve amaca ulaşmak için yapılan eğitimin değerlendirilme yöntemi ile eğitimin iyileştirilmesi için yapılacaklar ve eğitimin başarısı için daha uzun vadede yapılması gereken önerileri bulacaksınız. Bu modelde Dr.Donald L.Kirkpatrick'in Evaluating Training Programs: The Four Levels adlı yayınında belirttiği temeller esas alınmış ve eğitimin değerlendirilmesi bu esaslar üzerinde yapılmıştır. Örnek eğitim olarak, Tekstil sektöründe bayilik kanalı ile satış yapan bir firmanın Eylül 2001 yılında başlattığı Satış Becerilerini Geliştirmek için hazırladığı ve tamamen uygulamadan elde edilen verilerden oluşturulmuş 90'kişiye verilen eğitim alınmıştır. Sonuç olarak, eğitimin verilmesi aşamasından sonra memnuniyet ölçülmüş ve istenen sonuç çıkmıştır, eğitimin öğrenilme oram %60 dır. Eğitim sonucu davranış değişikliği olmuştur. Eğitimin belli dönemlerde tekrarlanıyor olması ve önerilerinde gerçekleşmesi durumunda daha farklı değişikliklerin olacağı kararma varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The recommended model in this work enumerates suggestions to improve the training given to increase sales and to reach the company goals and what can be done in the long-term for the continuing succes by evaluating the training. The studied model in this work is applied on a textile company which is performing sales through-out the dealers. The model applied here to evaluate the training is based on the Evaluating Training Programs: The Four Level written by Dr. Donald L. Kirkpatrick. The study is conducted on a group of 90 people by the Dealer Shop Managers and Sales Managers during the training given in September 2001 to improve the Sales Skills.After the training, the satisfaction of the study is evaluated and as a consequence the desired result is attained (training learning level is 60%). After the Iraining, behaviourial changes are observed. To increase changes suggestions are recommended at the end of the study. In conclusion, reoccurence of the training in schechuled manner and realization of the suggestions will contribute positively to behaviourial changes.