Türk Vergi Hukuku'nda muhasebe hileleri
- Tez No: 135186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz Türk Vergi Hukukunda Muhasebe Hileleri adlı bu çalışmada, muhasebe hilesi kavramı, muhasebe hilelerinin türleri ve yapılma nedenleri, muhasebe mlelerinin önlenmesi ve denetimi için yapılması gerekenler ve son olarak da muhasebe hilelerinin hukuksal sonuçlan Vergi Usul Kanunu kaçakçılık hükümleri çerçevesinde irdelenmiştir. Muhasebe hilelerinin türlerinin ayrımında esas alınan yöntem, hilenin kim tarafından yapıldığı olup buna göre; muhasebe hileleri, işletme çalışanlarının işletme varlıklarına yönelik hileleri ve işletmenin işletmeyle ilgili üçüncü kişilere yönelik hileleri olmak üzere iki ana bölümlenmeye tabi üıtulmuştur. Muhasebe Mlelerinin, belirtilen şekilde sımflandınlmasımn ardından, tezin asıl inceleme konusu olan, işletmenin işletmeyle ilgili üçüncü kişilere yönelik yaptıkları hilelerin tek düzen hesap planı çerçevesinde, bilanço ve gelir tablosu hesaplan itibanyla yapılış biçimlerine değmilmiştir. ABSTRACT Accounting Frauds in Turkish Tax Law, focus on the meaning of accounting fraud, types of accounting frauds and causes of fraudulent activities, the prevention and detection of accounting frauds and analysing the accounting frauds according to the tax evasion article of Tax Procedure Code. Types of accounting fraud can be classified as two major categories: accounting frauds by employees and accounting frauds by company. In this paper accounting frauds are analysed by financial statements. Ill
Özet (Çeviri)