Sanayi sonrası toplumda sosyal demokrasi Yeni Britanya İşçi Partisi ve Üçüncü Yol
Social democracy in post -ındustrial society the British New Labour Party and Thirdy Way
- Tez No: 135187
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BERKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
oz Bu tezin temel amacı sanayi sonrası toplumda siyasetin işleyişini, özellikle sosyal demokrasi üzerine odaklanarak, anlamaya çalışmaktır. Britanya İşçi Partisi ve ha partinin 1990'larda kabul etmiş okluğu yeni siyasal program olan“Üçüncü Yol”, bu işleyişi anlamada temel örnek olarak ele alınmıştır. Bu programın önemi sanayi sonrası toplamda yemlenen sosyal demokrasinin bakış açısın tipik bir şekilde sunmasından kaynaklanır.“Sanayi sonrası”olarak adlandırılarak gelişmiş Batı toplumlarında, emek-sermaye çatışması tarafından belirlenen siyasal alan etkisini yitirirken, cinsiyet, etnisite, ırk, çevre gibi temel olarak kültürel olan alanda ortaya çıkan yeni çatışma biçimleri siyaseti belirlemeye başlamıştır. Böylesi bir genel gelişmeye paralel olarak sosyal demokrasi Avrupa'sın pek çok yerinde kendisi yeniden tanımlama ve kurma ihtiyacım hissetmiştir. Bu tez Britanya îşçi Partisi örneğinden hareketle, yeni sosyal demokrasinin zihinsel dönüşümünü, farklılığım ve sınırlarını anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to try to understand the political process in the post- industrial society especially by focusing on the social democracy. British Labour Party, and the“Third Way”winch is accepted as a new political program by this. party in 1 990s are considered as the sample case of the new politics in the post- mdustrial society,“third way”is important because it gives an opportunity to comprehend the vision of the modernised social democracy in the postTİndustrial society. In these developed western societies; the political sphere is determined by the conflicts in the cultural sphere such as gender, ethnicity, race, environment rather than the conflict between labour and capital. In this context, social democracy felt the necessity to reconstruct and redefine itself in most of the European countries.This thesis is trying to understand the transformation in the mentality and the limits of the social democracy by taking British Labour Party as an example. ut