Kadın sessizliğine Psikanalist Feminist bir yaklaşım örnek: Dora ve Cazibe
A Psychoanalytical Feminist approach to the silence of women examples: Dora and Cazibe
  1. Tez No: 135188
  2. Yazar: VOLKAN DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sosyoloji, Linguistics, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
öz Bu çalışmanın amacı, ataerki tarafından kadınların çeşitli dönemlerde sırasıyla doğal, biyolojik, en son olarak da dilbilimsel (linguistik) bir özelliği olarak sunulan 'sessizliği'ni, erkeklerinkinden 'farklı', 'garip' ve 'tutarsız' olan konuşmasını tartışmaya açmaktır. Ataerkil düşünce kadının farklı bir şekilde konuştuğunu, sözcüklerinin havada uçuştuğunu, mantık dizgesinden yoksun olduğunu savunur ve kadının konuşmasını asırlar boyunca özel alanlara -eve- sıkıştırır. Kadınların kamusal alanlarda var olmaya ve konuşmaya başladıkları 1900'lü yılların başından itibaren yaygınlaşan psikanaliz, bu duruma önce biyolojik bir açıklama getirir; sonra ise dilbilimsel bir yaklaşımla bu durumu kültürün bir yansıması olarak inceleyerek kadının 'sessizliğini' evrensel ve değişemez bir durum olarak değerlendirir. 1960'lardan itibaren psikanalize getirilen feminist yaklaşım, bütün bu kesin düşünceleri yapı bozuma uğratarak (deconstruction) kadınların diline -kimi zaman“kadın dili”ya da“kadınsı yazı”olarak anılacak- yepyeni bir yorum getirir. Çalışmanın ilk bölümünde erkek egemen psikanalize değinilmiş, ikinci bölümde psikanalistin feminist kolları, özellikle de kadına ait bir dil savunan psikanalistler incelenmiştir. Son bölümde ise, biri tıp (psikanaliz) literatüründen, diğeri ise sinemadan iki kadın 'kahraman' savunulan teze örnek olarak gösterilmiştir. Bu iki kadın, psikanalist ve İzleyici tarafından histerik olarak nitelendirilmektedir. Çalışma, yöntem olarak psikanalizi kullanarak, aslında“histeri”diye bir hastalık olmadığını, dolayısıyla bu iki kadının histerik olmadığını, sessizliklerinin aslında bir protesto biçimi olduğunu, söyledikleri tutarsız sözlerin gerçekte 'farklı' bir şekilde de olsa bir konuşma biçimi olduğunu göstermeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this dissertation is to discuss the 'different', 'weird' and 'irrational' speech of women, as well as discussing the natural, biological, and linguistic 'silence' of the women attributed to them by the patriarchy. Patriarchy claims that a woman talks in a different manner, her words floating in the air, loosing any sense of a rational, male mind. That's why a woman is for ages permitted to talk only in the house, in a private area. Psychoanalysis, arising wide interest in the 1900's attempts to explain this 'silence' first using biological explanations, and then using a linguistic explanation and seeing this condition as a reflection of the culture, that is inevitable and universal. However, beginning with 1960's a feminist touch on psychoanalysis has something different to say about this silence -that is, it means either a specific way to speak or to talk. In the first chapter of the thesis, a patriarchal understanding of psychoanalysis, and in the second part psychoanalytical feminism (and especially the notion of“women's language) is examined. The last chapter is formed of two examples of ”non- speaking women“, one from the history of psychoanalysis, the other from films. These two women are attributed as hysterics by the psychoanalyst and the spectator. This dissertation, using psychoanalysis as its method, defends that there is not an illness as ”hysteria“ (hysteria is a non-illness), the silence of women is the way for her to protest, and the 'irrational' speech of women is actually a rational ”feminine speech". m