Kriz durumları ve Türkiye'de kamusal alanda kriz yönetimi
Crisis situations and crisis management in the public domain in Turkey
- Tez No: 135209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHREDDİN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
oz Bireylerin, toplumların ve organizasyonların yaşamlarında, kaçınılmaz olarak olağanüstü dönemler vardır. Bunlara“kriz durumları”demekteyiz. Bir kriz durumundan kurtularak olağan yaşama dönülebilmesi ve krizin en az zararla atlatılabilmesi için yönetilmesi gereklidir. Krizin yönetilmesi ise; hukuksal çerçevede zarar azaltıcı çalışmaların yapılması, hazırlıklı olunması, yanıt verilmesi ve iyileştirme çalışmalarının yürütülmesi anlamına gelir. Gelişmiş ülkelerde ve demokrasilerde kriz yönetimine ilişkin olarak olağan düzenlemelerden farklı yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Bizde ise, baza olumlu çabalar olmakla birlikte, kriz yönetimine ilişkin düzenlemelerin iki olumsuz yönünden söz edebiliriz. Birincisi, bu düzenlemelerin bir kısmının yasama organı yerine, yürütmenin düzenleyici işlemleri ile demokratik rejimlere uygun olmayan bir şekilde yapılması, ikincisi ise, düzenlemelerde karmaşaya neden olacak tekrarların bulunması ve kriz yönetiminin temel ilkelerinin göz ardı edilmiş olunmasıdır. Uygulamada da bu alanda pek başarılı olunamadığı bir gerçektir. ABSTRACT In the lifespan of individuals, societies and organizations, there are unavoidable emergency situations and periods. These are called“crisis situations”. In order to return to normal conditions and recover from the crisis with minimal damage, the crisis needs to be managed. In managing a crisis, reduction, readiness, response and recovery operations are carried out within the framework of laws. In developed countries and democracies, there are special laws and regulations concerning crisis management. In Turkey, however, although there were some positive steps, two imminent disadvantages of current regulations are apparent. First, some of these legislation and regulations are not based on existing laws, and are established by the executive governing body instead of the legislative body which makes them not totally democratic. Second, these legislations involve many repetitions which may lead to a chaotic situation in practice, and more importantly, they are not based on crisis management principles. It is a feet that, the practice of crisis management is not very successful. m
Özet (Çeviri)