Cinsiyet esaslı ayrımcılığın insan kaynakları yönetimine etkileri
The effects of gender discrimination on human resources management
  1. Tez No: 208955
  2. Yazar: EMEL IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVDA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Cinsiyet esaslı ayrımcılık, kisilerin cinsiyetlerine baglı olarak farklı muamele görmesidir. Erkek ve kadın için geçerli olabilecek bu durum, toplumsal bir sorun olarak çogunlukla kadın cinsine yönelik ayrımcılık olarak ele alınmaktadır. Toplumda kadınların ekonomik ve sosyal konumu ele alındıgında, cinsiyet esaslı ayrımcılıgın kadınlara yönelik davranıslar oldugu söylenebilmektedir. nsan kaynakları yönetimi, ise alma ve yerlestirme, kariyer yönetimi, ücret yönetimi, insan kaynakları planlaması, is analizi, egitim ve gelistirme islevlerinden olusan çagdas bir yönetim uygulamasıdır. nsan kaynakları yönetiminde cinsiyet esaslı ayrımcılık, kadınların genel olarak ise alınma, ücret ve kariyer yönetiminde ayrımcılıkla karsılasmasını ifade etmektedir. nsan kaynakları yönetiminde cinsiyet esaslı ayrımcılık, çalısma yasamında kadınların üzerinde olumsuz açıdan etkiler bırakmakta ve kariyerleri için olumsuz sonuçlar dogurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender discrimination means that people are treated differently according to their sexes. This situation acceptable for both men and women is seen mostly as a social discrimination problem against woman sex. Considering women?s economic status and social position in society it can be claimed that gender discrimination is devoted to women. Human Resources Management is a contemporary practice including job selection and employment, career management, wage management, human resources planning, job analyse, education and development functions. Gender discrimination in Human Resources Management represents in generally women face with many difficulties in recruitment, wage and career management. Gender discrimination in human resourcues management causes negative effects for women in working life and big problems for their career.