İş kazalarını etkileyen faktörler ve bunları önlemenin yolları : Çanakkale ili çimento, toprak ve cam sektöründe bir uygulama
The Factors effecting occupational accident and preventive measures af accident: Application for cement, soil and glass sector at Çanakkale city
- Tez No: 135297
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
oz Endüstrileşme süreciyle birlikte artan iş kazaları birçok ekonomik ve sosyal problemlere yol açmış, işçileri, işletmeleri ve tüm toplum kesimlerini ilgilendiren bir sorun haline dönüşmüştür. İş kazalarıyla ilgili yapılan araştırmalar, işyerlerinde meydana gelen kazaların; genelde işyerlerindeki elverişsiz ortam koşullarından, tasarım hataları ve sistem aksaklıklarından, insan faktörüne ait yetersizliklerden, eğitim ve denetim eksikliğinden ya da bütün bu faktörlerin etkileşiminden kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, işçilerin çalışırken dikkatsiz davranmaları, çeşitli hataları ve beceri eksiklikleri, bütün iyi niyetlerine rağmen bazı kaza etkenlerini görmezden gelmeleri, kazaların meydana gelmesinde büyük rol oynamaktadır. Yine yapılan araştırmalar, aslında iş kazalarının işyerlerinde alınabilecek etkin ve yerinde tedbirlerle önlenmesinin mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun için Öncelikle ekonominin tüm kesimlerinde, yeterli bir işçi sağlığı ve iş güvenliği kültürü ve bilincinin oluşturulması sağlanmalıdır. Bu bilincin oluşmasında, sendikaların, devletin ve işverenlerin iş güvenliği eğitimine büyük önem vermesi gerekmektedir. Ayrıca, devletin, işyerlerinde işçilerin sağlıklı ve güvenli koşullar altında çalıştırılmalarını sağlamak için denetim mekanizmasına daha fazla işlerlik kazandırması gerekmektedir. Sonuç olarak, işletmelerin en değerli varlığı olan insan kaynağının işyerlerinde korunması ve verimliliğinin artırılması için çalışma ortamındaki risk faktörlerinin en aza indirgenmesi, sağlıklı, güvenli ve insancıl bir ortam oluşturulması ve buna yönelik önlemlerin alınmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada; tüm toplum kesimleri üzerinde olumsuz etkileri bulunan iş kazalarını hangi faktörlerin etkilediği ve bunları önlemek için neler yapılması gerektiği ortaya konmak istenmiştir. Bu doğrultuda, yapılan anket ve mülakat uygulaması ile işçilerin, işverenlerin, işletme yöneticilerinin, işçi ve sendika temsilcilerinin görüşleri alınarak çözüm yolları ortaya konmaya çalışılmıştır ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Work accidents increased with industrialization and caused many economic and social problems now became a problem concerning workers, corporations and entire society. According to researches conducted about work accidents, it was found that generally unsuitable working environmental conditions, design defaults, system malfunctions, inadequacy of human factor, lack of control and audition or a combination of these factors are main causes of work accidents. Additionally, careless workers, their different mistakes, lack of talent and ignorance of some accident causes also play big role in work accidents. Researches also imply that work accidents may be prevented by effective and proper measurements. In order for this to happen fistly a labor safety culture and consciousness must be formed within entire economic sphere. Within the formation of this consciousness state, employers and labor unions must attach utmost importance to labor safety training. Moreover, government must make control mechanism more functional in order to achieve labor safety and health. Consequently, to enhance efficiency and protect labor in workplaces, risk factors must be minimized, a healthy, safe and humane working environment must be provided and measurements tuwards these objectives must be taken. Within this workshop, factors effecting work accdents which have negative effects upon entire society and ways of preventing these are discussed. In this regard views of workers, employers, corporation mangers and union representatives were determined by interviews and questionnaires and possible solutions were put forward. IV