İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketleri: İstihdam ve ücretleri
İstanbul Metropolitan Municipalty's companies: Employee and fees
  1. Tez No: 135298
  2. Yazar: CEZMİ BELLİSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 460
Özet
ÖZET Tez amacının anlatıldığı giriş bölümünden sonra, dünya ülkelerindeki yerel yönetim çeşitleri ve bunların fonksiyonlarım yerine getirme yöntemleri birinci bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde aynı zamanda dünyanın değişik bölgelerindeki ülkelerde yerel yönetim faaliyetlerinin yerine getirilmesi konusunda örnekler sunulmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şirketlerini tanıtıcı bilgiler ve bu şirketlerin meydana getirdiği istihdam değişik açılardan ikinci bölümde analiz edilmektedir. Son bölümde ise Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin çalışanlarına sağladığı ücret ve sosyal haklar ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca yapılan üç ayrı anket çalışmasının sonuçları ve bunların değerlendirmesi yer almıştır. ABSTRACT After the introduction part of which the thesis- / dissertation purpose expressed, in the 1 st chapter the type of municipal authority in the countries in world and their methods of fullfilling their functions has been defined. By the meantime, in the 1st chapter, some examples about the fulfillment of municipal authority activities in the different region countries has been submitted. Introductive information about the Istanbul Metropolitan Municipality Companies and their attitude to employment has been expreessed from different points of view in the 2nd chapter. And in the last chapter, the wage and social benefits which was given to their employers by the Metropolitan Municipality Companies has in
Özet (Çeviri)
ÖZET Tez amacının anlatıldığı giriş bölümünden sonra, dünya ülkelerindeki yerel yönetim çeşitleri ve bunların fonksiyonlarım yerine getirme yöntemleri birinci bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde aynı zamanda dünyanın değişik bölgelerindeki ülkelerde yerel yönetim faaliyetlerinin yerine getirilmesi konusunda örnekler sunulmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şirketlerini tanıtıcı bilgiler ve bu şirketlerin meydana getirdiği istihdam değişik açılardan ikinci bölümde analiz edilmektedir. Son bölümde ise Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin çalışanlarına sağladığı ücret ve sosyal haklar ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca yapılan üç ayrı anket çalışmasının sonuçları ve bunların değerlendirmesi yer almıştır. ABSTRACT After the introduction part of which the thesis- / dissertation purpose expressed, in the 1 st chapter the type of municipal authority in the countries in world and their methods of fullfilling their functions has been defined. By the meantime, in the 1st chapter, some examples about the fulfillment of municipal authority activities in the different region countries has been submitted. Introductive information about the Istanbul Metropolitan Municipality Companies and their attitude to employment has been expreessed from different points of view in the 2nd chapter. And in the last chapter, the wage and social benefits which was given to their employers by the Metropolitan Municipality Companies has inbeen discussed. Also in this chapter, the results of the 3 different public surveys and their evaluation took part.. IV