Enflasyon hedeflemesi ülke deneyimleri ve Türrkiye'de uygulanabilirliği
Inflation targeting countries experiences and its applicability to Turkey
  1. Tez No: 135303
  2. Yazar: ABDULKADİR TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Öl Enflasyon hedeflemesi fiyat istikrarını sağlamak amacıyla ara hedef yerine enflasyon tahminlerinin kullanıldığı bir para politikası stratejisidir. Enflasyon hedeflemesinde bağımsız merkez bankaları belli bir dönem için ilan edilen enflasyon hedefine ulaşılmasına yönelik politika uygulamaktadırlar. 1990 yılında enflasyon hedeflemesini uygulamaya başlayan Yeni Zelanda'nın başarılı olması, bu politikayı diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için de alternatif bir politika stratejisi haline getirmiştir. Bu çalışmada, enflasyon hedeflemesinin uygulanması için gerekli ön koşullar ve incelenmiş olan sekiz ülke deneyiminden elde edilen veriler çerçevesinde Türkiye'de uygulanabilirliği ele alınmıştır. ABSTRACT Inflation targeting is a strategy of monetary policy which uses inflation forecasting instead of an intermediate goal in order to achieve price stability. During inflation targeting, independence of central banks implement policies towards reaching an inflation target declared for a certain period. Success of the policies that New Zealand has applied since 1990, gave rise to an alternative strategy for other developed and developing countries. In this study, preconditions for implementing inflation targeting and its applicability to Turkey in the contex of the findings of experiences of eight observed countries is examined. Ill
Özet (Çeviri)