Dante'nin İlahi Komedya'sının (cehennem bölümü) görsel sanatlara yansıması
Dante's Divine Comedy's (inferni part) reflections on visual arts
- Tez No: 135308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UŞUN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
oz Ortaçağ İtalyan edebiyatının, önde gelen şairlerinden olan Dante Alighieri'nin, Rönesans'ı düşünce yönünde hazırlayan oluşuma katkıda bulunan eserlerinin belki de en etkileyicisi İlahi Komeaya'mn üç bölümünden ilki olan Cehennem, yazıldığı XIV. yüzyıl'dan günümüze sanata yansımalarını inceleyen bu çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. Sanatçının yaşam öyküsü ve ele alman eserinin dönemin siyasi ve ekonomik ortamında anlatıldığı birinci bölümde, her ikisinin de Batı dünyasındaki yazınsal ve düşünsel yeri tartışılmıştır. İkinci bölümde XV. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar geçen süre içinde, eserin bütününü oluşturan 34 kantonun tamamını ya da bazılarını resimleyen sanatçıların yaşam öykülerine yer verilmiştir. İlahi Komedya ile ilgilenme sebepleri ve ele aldıkları konulan işleyiş özellikleri de bu bölümün konusudur. Üçüncü bölümdeyse Cehennemim 34 kantosunun özetle anlatımı ve bir önceki bölümde yaşamlarına değinilen sanatçıların, kantolara ait resimleri kronolojik olarak yer almışlardır. Dördüncü ve son bölümde ise eserden esinlenilerek yapılan, doğrudan ilgili ancak zamanla değişik anlamlar yüklenen yapıtlarla, bütünden etkili ama doğrudan herhangi bir kantodan konusunu almayan yapıtların örnekleri sanatçıların, yaşamlanyla birlikte sunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is about one of the Dante Alighieri's, leading Middle Ages Italian literature, works that contribute formation which prepare Renaissance in the direction of idea, probably the most impressive poem Divine Comedy. It examines the poem's Hell section's, first of three chapters, reflections that are extant from XTV. Century in four main parts. In the first part that the artist's biographies and the handled work's periodic political and economical atmosphere being explained, the written and thought dimension of West world are being discussed. In the second part, the artists that have illustrated and painted the complete 34 cantos and a few of 34 cantos, biographies are placed. And also discussed the reasons why they are interested about this subject and the method they used to work up. In the third part, the summary of Hell's 34 cantos, the artist's, told before this part, works belong to the cantos are placed chronologically. In the forth and the last part, the works that are made with inspired by Divine Comedy, the works that are related directly but various meanings ascribed as time passed, the works that are being influenced by the whole of Divine Comedy, but that are not related to the cantos are placed with the biographies of the artists. IV