Atipik özellikler gösteren depresif bozukluk ve majör depresif bozuklukta kişilerarası şemaların ve kişilik özelliklerinin incelenmesi
Examination of the differences on interpersonal schemas and personality characteristics between atypical depression and major depression
  1. Tez No: 135336
  2. Yazar: R. İREM ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
oz Bu çalışmada, atipik özellikler gösteren depresif bozukluk ve majör depresif bozuklukta kişilerarası şemalar ve kişilik özellikleri araştırılmaktadır. Araştırmanın temel beklentisi, tam konulmamış grupla depresif bozukluk tanısı konulmuş gruplar arasında farklılık görüleceğidir. Atipik depresif bozuklukta, duygudurum tepkiselliği ve ilişkilerde reddedilmeye duyarlılığın olmasının kişilerarası şemaları etkilemesi beklenmekte; iki depresif bozukluk grubunun kişilik özellikleri ve kişilerarası şemalarının farkı sorgulanmaktadır. Atipik depresyon tanısı ve majör depresyon tanısı konulmuş hasta grupları ve hiçbir psikiyatrik tanı konulmamış grup, yaş ve cinsiyetin benzer tutularak, katılanlara, Beck Depresyon Envanteri, Eysenck Kişilik Envanteri ve Kişilerarası Şemalar Ölçeği uygulanmıştır. Bulgulara göre, atipik depresyonu olan ve majör depresyonu olan kişilerin, depresyon şiddetinde, kişilerarası şemalarında ve kişilik özelliklerinde iki grup arasında fark görülmezken, bazı boyutlarda kontrol grubuyla diğer gruplar arasında anlamlı farklara rastlanmıştır. Araştırma sonucunda, benzerlikler ve farklılıklar, depresif bozukluk tanıları ve kullanılan ölçekler açısmdan,kişilerarası kuram çerçevesinde tartışılmıştır. ABSTRACT In this study, differences on personality characteristics and interpersonal schemas between the groups diagnosed as atypical depression and major depression are explored. The basic assumption is getting differences between the diagnosed groups and the control group. Since, interpersonal schemas are assumed to be affected by mood reactivity and rejection sensitivity ;the differences of personality characteristics and interpersonal schemas between two depression groups are asked. Keeping age and gender similar across atypical depression, major depression and the control group, Beck Depression Inventory, Eysenck Personality Inventory and Interpersonal Schemas Questionnaire are given to each participant. No significant differences are found out between the two groups on intensity of depression, personality characteristics and interpersonal schemas; but, in some subtests, control group appeared as statistically significant. At the end, the differences and similarities are disccussed in terms of the diagnosis different depression subgroups and the quality of the questionnaires with an interpersonal viewpoint. IV
Özet (Çeviri)