Makroekonomik göstergelerin; tekstil, deri ve konfeksiyon sektörü üzerindeki etkilerinin analizine yönelik bir uygulama
Macroeconomic indicators; an application to analysis of its effects on textile, leather and apparel industry
- Tez No: 721389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tekstil dünyamızın doğal bir parçasıdır ve binlerce yıldır böyle olmuştur: tıpkı bugün yaptığımız gibi, binden fazla nesil atalarımız onları hem işlevsel hem de dekoratif amaçlar için kullanmıştır. Tekstil, Deri ve Konfeksiyon Sektörü yarattığı istihdam, döviz geliri bakımından öncü sektörler arasında yer almıştır. Sanayi devriminden sonra ülkelerin çoğu dışa açılan bir ekonomi yapısına dönmüş ve global ticaret ile sınırlar ortadan kalkmıştır. İhracat ve ithalatın yoğun olduğu sektörde döviz kurlarında yaşanan volatilite firmaların bilançolarında olumsuz etkiye neden olabilmektedir. Bu çalışmada, Seçilmiş Makro Ekonomik Göstergelerin, Tekstil Deri ve Konfeksiyon sektörü üzerine etkisi incelenmiş ve konuyla ilgili ekonometrik analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Textiles are a natural part of our world and have been so for thousands of years: more than a thousand generations of our ancestors used them for both functional and decorative purposes, just as we do today. The Textile, Leather and Apparel Industry has been among the leading sectors in terms of employment and foreign exchange income. After the industrial revolution, most of the countries turned to an outward-opening economy and global trade and borders disappeared. In the sector where exports and imports are intense, the volatility in exchange rates can have a negative effect on the balance sheets of companies. In this study, the effect of Selected Macro Economic Indicators on the Textile, Leather and Apparel industry has been examined and an econometric analysis has been made on the subject.