Endojen büyüme teorileri
  1. Tez No: 135338
  2. Yazar: ALPASLAN İSAGİLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
öz Tez çalışmamızda beşeri sermayenin ekonomik büyümedeki rolünün, neokiasik büyüme modeli ile öndojen büyüme modellerinin karşılaştırmalı analizi çerçevesinde araştırılması ve beşeri sermayenin G-7 ülkelerinin büyüme sürecirideki etkilerinin ekonometrik çalınma ile saptanması amaçlanmıştır. Eıidojen büyüme modellerinin incelenmesi başlıca AK modelleriyle sınırlı tutulmuştur. Bu modellerin dinamik işleyişleri, öngörüleri ve bu öngörülerin ampirik gözlemlerle uygunluğu bakımlanndan analizi, birbirleri ve neokiasik Solow-Swan modeli ile karşılaştırmalı alarak yapılmıştır. Analizi yapılan endojen büyüme modelleri temel AK modeli, Jones-Manuelli modeli, GES üretim fonksiyonu modeli ve Arrow-Romer 'in ''yaparak- öğrenme, bilginin yayılması“ modelleridir. Ampirik çalışmamızda ”beşeri sermaye ile genişletilmiş“ neokiasik büyüme modelinin G-7 ülkelerinden her biri için regresyoriu yapılmıştır. ABSTRACT İn our thesis, we intended to the research of the role of human capital in economic growth with a comparative analysis of the neoclassical growth model and endogenous growth' models and to the determination of the effects of human capital in the growth prbcess of G-7 countries with an econometric study. The investigation of endogenous growth models is limited to AK modelş.The analysis of these models has been done with respect to their dynamics, their predictions and the relevance of these predictions with empirical observations, by comparing one to another and to the neoclassical Solow-Swan model. Endogenous growth models that have been analysed are the basic AK model, Jones-Manuelli model, CES production function model and Arrow-Homer's ”Learning-by-Doing and Knowledge-Spillovers“ model. In our empirical study, regression of the ''human-capital-augmented”neoclassical model has been döne for each of the G-7 countries. Ill
Özet (Çeviri)