Bankacılık sektöründe eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesinde performans değerlemenin yeri
The place of performance assesment in the determining education needs in banking sector
  1. Tez No: 278377
  2. Yazar: ALİ BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, bankacılık sektöründeki performans değerlemenin, eğitim faaliyetlerine etkileri ve sonuçları incelenmiştir.Araştırma, anket yöntemi ile bankacılık sektöründeki eğitim ihtiyaçlarının tespitinde performans değerlendirmenin rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında, bankacılık sektöründeki performans değerlendirme ve performans değerlendirmeye dayalı eğitim uygulamaları hakkında banka çalışanlarının anket sorularına verdiği cevaplar temel alınmıştır. Değerlendirme sonuçlarına dayalı olarak performans değerlendirme ile eğitim arasındaki etkileşim incelenmiştir.Araştırmanın evreni, Osmaniye ilinde faaliyette bulunan kamu ve özel sektöre ait 13 bankanın 26 şubesinde (N=312) çalışandan oluşmaktadır. Araştırmada, evrenden örneklem seçimi yoluna gidilmiştir. Bu çerçevede tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen dokuz farklı banka şubesinde (n=106) personele anket uygulanmıştır. Anket verilerinin analizinde, frekans ve yüzde tanımlayıcı istatistikleri ile ki-kare ve korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır.Performans değerleme ve eğitime dair bulgular, bankacılık sektöründe eğitim ihtiyaçlarının tespitinde performans değerleme sonuçlarının kullanıldığı, eğitim ve geliştirme faaliyetlerine katılan çalışanların edindiği bilgi ve becerileri çalışırken uygulaya bildikleri görülmektedir. Bankacılık sektörünün eğitim ve performans değerleme uygulamaları arasındaki ilişkiye dair bulgular, çalışanların kararlara katılım düzeyi ile eğitim alma durumları arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu anlaşılmaktadır. Çalışanların performans değerlendirme sonuçlarını gerçekçi bulma düzeyi ile eğitim arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu anlaşılmaktadır. Performans olgunluk göstergeleri ile eğitim etkinliği arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu saptanmıştır. Bu bulgulardan hareketle çalışanların performans değerleme sürecinde verilen kararlara katılımı ve sonuçları gerçekçi bulmaları, bankacılık sektörünün performans olgunluk düzeyini arttırdığını, eğitimlerin de etkinliğinin buna bağlı olarak arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects and results of performance assessment on educational activities in banking sector was examined.The research is based on the model of survey of enquiries. Through the questionnaires, the role of performance evaluation in determining educational needs of banking sector was tried to been deciphered. For this purpose, the ideas of employees in the banking sector have been taken about performance evaluation and training policies. On the basis of research results, the relation between performance assessment and education has been examined.The universe of research consists of 312 employees from 26 branches of 13 state or private banks in Osmaniye. The method which is used in this survey is choosing sample from universe. Nine different branches have been chosen through random sampling method. 106 employees of chosen branches answered the questionnaire. For the analysis of data in the questionnaires frequency and percentage defining statistical methods and chi square and correlation analysis methods were used.The data deriving out of this survey shows that in the banking sector, performance evaluation are used and the employees can apply the information and skills that they acquired during the training programs. The result pertaining to relation between assessment and performance suggests that the relation between taking education and participating in decision making process is parallel to each other. Secondly, the connection between the employees? perception of performance evaluation and taking education is meaningful. The relation between performance efficiency indicators and educational efficiency is also meaningful. These results suggest that the participation of employees to decision making process of performance evaluation and their perception of results increase the efficiency of banking sector.