Farklı ÖSS sınav sistemleri ile İ.Ü. İşletme fakültesine giren öğrencilerin akademik başarılarını etkileyen faktörler ve sonuçlarının karşılaştırılması
The Factors which is concerned that effects the faculty success of students who registered the faculty of management of İstanbul university with different ÖSS systems and to be compare of results
  1. Tez No: 135375
  2. Yazar: ÖZLEM UĞUR EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
oz Bu araştırmada Yükseköğretimde başarıyı etkilediği düşünülen ÖSS sınav sistemi, ÖSS puanlan, sınıflar, dersler, program türü, lise türü, cinsiyet gibi değişkenlerin akademik başarıyı gerçekten etkileyip etkilemediğinin ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada öncelikle değişkenlerin aritmetik ortalama ve standart sapmaları bulunmuş ve akademik ilişkilerine bakılmıştır. Daha sonra elde edilen bulguların istatistiksel olarak geçerliliğini görmek amacıyla tek yönlü varyans analizi, t-testi, ki-kare analizi, korelasyon analizi test teknikleri uygulanmıştır. Araştırma evrenini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesine 1998 ve 1999 yıllarında kayıt yaptıran öğrenciler oluşturmaktadır. Özellikle bu yılların seçilmiş olmasının nedeni ise 1998 yılında ÖSS sınavıyla fakülteye giren öğrencilerin akademik başarıları ile 1999' da yeni sınav sistemiyle fakülteye giren öğrencilerin akademik başarılarını karşılaştırmak amacı taşımaktadır. Araştırma evreni içinde yer alan öğrencilerin ÖSS puanlan, cinsiyetleri, program türleri, mezun oldukları lise türleri ile üç yıllık basan ortalamalan, 1., 2. ve 3. sımf başarı ortalamalan Fakülte Dekanlığının izni ile temin edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri Windows için SPSS (10.00) programıyla yapılmıştır. Elde edilen istatistiklerin 0.05 anlamlılık seviyesinde test edilmiştir. Ayrıca 0,1 seviyesinde anlamlı olanlarda belirtilmiştir. Araştırma sonucunda son ÖSS sınav sistemiyle fakülteye giren öğrencilerin, önceki ÖSS sınav sistemiyle fakülteye giren öğrencilerden daha başanlı olduğu, ÖSS puanlarının akademik başanyı etkilemediği, 1. sınıfta akademik başannm daha yüksek olduğu, kız öğrencilerin erkek öğrencilerden ve İngilizce programında okuyan öğrencilerin diğer programlardan daha başanlı olduğu, sözel ders ortalamasının sayısal ders ortalamasından yüksek olduğu, mesleki bir programa yönelik eğitim veren liseler ve Fen, Özel, Süper lise mezunlan diğer lise mezunlarından daha başarılı olduğu bulunmuştur. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this search,ÖSS (The Exam Selection Of Student) system which is concerned that effects the success rate in university education, is examined if it effects academic success, related to the varieties such as ÖSS points, classes, courses program types, high school types and gender. At first, mean and std. Deviation of those varieties are found and then their academic relations are analysed. After that,test techniques such as one way anova, t~test,chi-square analtse and correlation analyse are applied to see the availability of statical findings. Students who registered the Faculty of Management of Istanbul University between 1998 and 1999 formed the universe of search. Especially, it is aimed to find out the comparisons of these two years' success rates. ÖSS points, genders, program types, high school types, three-year success rates and the l.,2.,and 3. class success rates of the students are formed the search universe by the allowance of the dean of faculty. At the end of the search, it is seen that; students who entered with one examination are more successful than the students who entered with double examination; ÖSS points doesn't effect the academic success; the academic success is higher in 1st year; female students are more successful than the male students: students who study English program are more successful than the others; string course mean is higher than the numeric course mean; science, private super and private education graduates are more successful than the others.