Bölgesel kalkınmada küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'lerin) rolü ve Göller bölgesi örneği
  1. Tez No: 135386
  2. Yazar: MUSA TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bölgesel kalkınma son yıllarda hem gelişmiş, hem de azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gündeminde olan bir konudur. Ülkelerin bölgeleri arasındaki sosyo-ekonomik dengesizlikler istenmeyen durumlardır ve her ülke bu dengesizlikleri gidermek için birtakım yöntemler uygulamaktadır. Son 20 yıldır dünyada ortaya çıkan hızlı değişmeler sonucunda büyük işletmelerin yer aldığı ekonomilerde bir durgunluk yaşanırken, küçük ve orta boy işletmelerin yoğun olduğu ekonomilerde bir canlılık ve hareketlilik dikkatleri çekmiş ve bu tür işletmelerin özellikle ülkelerin her yerine serpilmiş, bilhassa kırsal kesimlerde yoğunlaşmış olmalarından dolayı bölgesel kalkınmada önemli bir araç olarak kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Ülkemizde de bölgesel dengesizlikler önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmakta, devlet bu dengesizlikleri gidermek için bir takım politikalar uygulamaktadır. Kalkınmada Öncelikli İller Uygulaması, Organize Sanayi Bölgeleri kurulması, plan bölgeler oluşturulması gibi politikalar uygulaması şimdiye kadar görülen politikalardandır. Ancak hiçbir şekilde ayrıcalıklı olarak desteklenmediği halde ülkemizin bazı bölge veya illerinde kendiliğinden oluşan birtakım sanayi odaklan ortaya çıktığı da görülmektedir. Bunlara örnek olarak Denizli, Kayseri, Malatya, Çorum illeri gösterilebilir. Buralarda küçük ve orta boy işletmelerin yoğun halde bulunması ve işletmelerin bölge potansiyellerini en etkin bir şekilde kullanarak kalkınmada hamle yapmalarım sağlamıştır. Bu çalışmada da küçük ve orta boy işletmelerin bölgesel kalkınmadaki etkileri ve Göller Bölgesi'nde bir sanayi odağı yaratacak potansiyele sahip olup olmadıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regional development is an issue that has been on the agenda of both developed and developing countries. Socio-economic disparity is not valued by countries and each country employs a variety of tools to overcome the inequality. In the last 20 years, the economies with large corporations has been under a serious recession, whereas economies with small and medium sized companies displayed a revival and stimulus. Since the SMEs were spread out all over these countries, predominantly in rural areas, they had been a major component of regional development. Regional disparity is a critical problem that we confront in Turkey and the government exploits a number of policies in order to overcome the inequality. First Priority Regions and Organized Industry Regions are some of the policies that had.been drawn on by now. Whilst, there are some industrial regions like Denizli, Kayseri, Malatya and Çorum that had not been supported with a certain privilege but developed by itself. These cities gather a great number of SMEs which utilized their regional potential well and demonstrated an upsurge in development. This dissertation explores the influence of SMEs and seeks out whether they have a potential to form an industrial focus in 'Göller Bölgesi' (Lakes Region).