Endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri ve Türkiye'de uygulanabilirliği
  1. Tez No: 135405
  2. Yazar: TUFAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Öz Son 30 sene içerisinde finans dünyasında türev ürünlere olan ilgi gerek akademik alanda gerekse de uygulama alanında giderek artmıştır. Bu çalışmada türev piyasaların en canlı ve hareketli ürünlerinden bir tanesi olan endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri incelenmiştir. Öncelikle, endekse dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin bu vadeli piyasalara sahip olan ülkelerdeki uygulanması; düzenleyici otoriteler ve piyasa katılımcıları açısından ele alınmıştır. Daha sonra ise Türkiye'de bu piyasaların neden hayata geçirilemediği, uygulanabilirliği ve bu piyasalarda karşılaşılması muhtemel riskler ele alınmıştır. ABSTRACT The interest in derivative products has gradually increased in both academic and business areas of finance for last 30 years. In this study stock index futures contracts which are the most active and vivacious products in derivative markets have been analyzed. In the first section of the study the market practies and the role of both participants and regulatory authorities in the countries having derivative markets have been, examined. Then the reasons for these markets not having been yet established in Turkey, the probability of success of these markets in the future and the possible risks that these markets would face in Turkish Capital Markets have been examined. in
Özet (Çeviri)