II. Dünya Savaşı Dönemi, iktisadi tedbirlerden; Varlık vergisi
Economic measures of the Second World War Period; Assets tax
- Tez No: 120641
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
148 ÖZET II. Dünya Savaşı 1939-1945 yılları arasında bütün dünyayı olumsuz bir şekilde etkiledi. Türkiye savaşa girmedi ancak bu olumsuz etkilerden kendisini kurtaramadı. Dış ticaret dengesinin bozulması ve 1 milyona yakın ordunun masrafları iktisadi sıkıntılara yol açtı. Aslında hükümet ülke ekonomisini savaş koşullarına ayarlayabilmek için 18 Ocak 1940'ta Milli Korunma Kanunu'nu kabul etti. Kanun, hükümete ekonomiyi düzenlemek için geniş ölçüde yetkiler veriyordu. Hükümetin aldığı bütün tedbirlere rağmen enflasyon, vurgunculuk ve karaborsa önlemedi. Kamuoyunda ise bu işi yapanlara karşı kızgınlıklar oluştu. Refik Saydam'ın ölümü üzerine kurulan Şükrü Saraçoğlu hükümeti yaşanan iktisadi sıkıntıları çözmek için 12 Kasım 1942'de Varlık Vergisi Kanunu'nu çıkardı. Bu kanuna göre, varlık sahipleri bir defaya mahsus olmak üzere komisyonların takdir edeceği vergiyi ödeyeceklerdi. Kazanç vergisi mükellefleri, büyük çiftçiler ve emlak sahipleri bu vergiyi ödeyecek mükelleflerdi. Varlık Vergisi mükelleflerine vergi belirlendiği tarihten itibaren 15 günlük bir ödeme süresi verildi. Buna ek olarak cezalı 15 günlük bir ek süre de tanındı. Komisyonların vereceği kararlara karşı dava açılamayacağı kanunun hükümlerinden biri idi. Varlık Vergisi mükelleflerine ödeme için toplam 30 günlük bir süre verildi. Bu süre içerisinde borçlarını ödemeyen mükelleflerin mallarına haciz konuldu ve mükellefler borçlarına karşılık zorunlu çalışmaya tabi tutuldular. Hükümet bu kanunla tedavüldeki para miktarını azaltmayı, fiyatları düşürmeyi ve harp sırasında aşırı kazanç elde edenleri cezalandırmayı amaçlamıştır. Vergi listeleri belli olduktan sonra gayrimüslimlere, müslümanlara oranla çok yüksek miktar vergi konulduğu görüldü. Kanun metninde böyle farklı bir uygulamada bahsedilmemesine rağmen komisyonlar merkezden aldıkları talimat gereğince gayrimüslimlere, ecnebilere ve dönmelere farklı miktarda vergi borcu çıkardılar. İktisadi bir tedbir olarak tanıtılan Varlık Vergisi, uygulaması sırasında hükümetin aldığı siyasi bir tedbir olarakgörüldü. Varlık Vergisi ile gayrimüslimlerin ekonomideki etkinlikleri kırılmaya, Türk müteşebbislerin önü açılmaya çalışıldı. Varlık Vergisi yaklaşık 16 ay yürürlükte kaldı. 15 Mart 1944'te 4530 sayılı kanunla Varlık Vergisi kaldırıldı. O güne kadar tahsil edilemeyen vergi borçları affedildi. Vergisini ödeyen ödedi, ödeyemeyip yakalananlar çalışma mükellefiyetine tabi tutuldu, hiç ödeme yapmayıp ta 16 ay boyunca saklanan veya gizlenenler ise kârlı çıktı. Türkiye genelinde toplam 114,368 mükellefe, 465,384,820 TL vergi tarh edildi. Verginin yaklaşık %74'ü yani 314,920,940 TL'si tahsil edilebildi. Tahsil edilen verginin 166 milyon TL'sini gayrimüslimler (%53'ünü), 115 milyon TL'sini müslümanlar (%36.5'ini) ve 33 milyon TL'sini ecnebiler (%10.5'ini) ödediler. Vergi borcuna karşılık İstanbul'da 1426 gayrimenkul 13.773.948 TL karşılığında satıldı. Vergi borcunu ödemeyen tamamı gayrimüslim 1400 mükellef Aşkale ve Sivrihisar'da çalışmaya tabi tutuldular. Varlık Vergisi, hükümetin amaçladığı iktisadi sonuçları vermedi. Tedavüldeki para miktarı artmaya devam etti, enflasyon artmaya devam etti, karaborsa devam etti. Sadece 1943 yılı bütçesinin nefes almasını sağladı, ancak sonraki yıllarda sıkıntılar devam etti. Varlık Vergisi bir siyasi tedbir olarak daha başarılı oldu. Gayrimüslimlerin iktisadi alandaki hakimiyetleri kırıldı. Türk girişimcilerin önü açıldı. Osmanlı'dan bu yana azınlıkların ülke ekonomisi özellikle dış ticaretteki etkileri sona erdi. Varlık Vergisi'nin bazı olumsuz sonuçları da olmuştur. Girişimcilerin özellikle yabancı yatırımcıların yatırım istekleri azalmıştır. Gayrimüslim vatandaşların devlete olan güveni sarsılmıştır. Atatürk'ten bu yana dünya devletlerinin takdirini kazanan Türkiye'nin itibarı sarsılmıştır. Sarsılan itibarını ve azalan güveni yeniden sağlamak uzun yıllar almıştır.
Özet (Çeviri)
150 ABSTRACT The Second World War had an adverse impact on the whole world between the years 1939-1945. Turkey could not evade said adverse impacts notwithstanding the fact that it did not enter the war. The deterioration in the foreign trade balance and the costs of the army of approximately 1 million led to economic difficulties. In fact, the government approved the National Protection Law on 18 January 1940 so as to adopt the country's economy to the conditions of war. Said law granted broad powers to the government in terms of organization of the economy. Despite all measures taken by the government, profiteering and black-market could not be prevented. Objections rose among public against those who were dealing with such. Government of Şükrü Saraçoğlu that came to power upon death of Refik Saydam enacted Assets Tax on 12 November 1942 in order to settle the economical problems suffered. As per this law, the asset owners shall pay the one-time tax to be estimated by the commissions. Income tax payers, big farmers and real estate owners were the payers of this tax. A payment term of 15 days was granted. An additional period of 15 days was also granted under fine. One of the provisions of this law stipulated that no trial shall be filed against the decisions of the commission. A total period of 30 days was granted to the Asset Tax Payers for the payment. The properties of the tax payers who failed in paying their debts within the stipulated time were sequestrated and the tax payers were obliged to work compulsorily against their debts. The government aimed at reducing the amount of circulating money, decreasing the prices and fining those who acquired excessive profits during war. Upon announcement of the tax lists, it was observed that high amounts of tax were levied for the non-Muslims when compared with that imposed on Muslims. Despite the fact that such a difference is not indicated in the wording of the law, commissions estimated tax payables of different amounts for the non-Muslims, foreigners and transsexuals as per the instructions of the center. Assets Tax which was announced as an151 economical measure was considered as a political measure during its imposition. Efforts were paid to reduce the efficiency of the non-Muslims on economy and to lead the way for Turkish entrepreneurs with the Assets Tax. Assets Tax remained in force for nearly 16 months. It was annulled with law no. 4530 on 15 March 1944. The tax payables which could not be colleted till then were exempted. Those who could pay his tax paid it, those who failed and caught were subjected to obligation of employment and those who never paid any amount and hided for 16 months came out a winner. A tax of 465,384,820 TL was levied on total tax payers of 1 14,368 in Turkey. Approximately 74% of the tax, i.e. an amount of 314,920,940 TL could be collected. 166 million TL out of the collected tax was paid by non- Muslims ( 53%), 115 million TL was paid by Muslims (36.5%) and 33 million TL was paid by foreigners (10.5%). 1426 real estates were sold for a total price of 13.773.948 TL in Istanbul against the tax debts. 1400 tax payers all of whom were non-Muslims and who failed in the payment of their taxes were subjected to working in Aşkale and Sivrihisar. Assets Tax could not ensure the economical results targeted by the government. The amount of circulating money continued to increase, the inflation kept on increasing and the black market kept on existing. It only allowed the budget for 1943 to take a short break, however problems continued in the following years. Assets Tax was more successful as a political measure. The domination of the Non-Muslims was reduced. It led the way for the Turkish entrepreneurs. The influence of the minorities on the economy of the country, mainly on the foreign trade which had been continuing since Ottomans ended. Assets Tax also had some negative impacts. The investment demands of the entrepreneurs and mainly the foreign investors decreased. The confidence of the Non-Muslims citizens in the state was shattered. The prestige of Turkey who had been appreciated by the world states since Atatürk was shattered. It took so many years to re-ensure the shattered prestige and the decreased confidence.