Elektronik ticaret uygulamalarının işleyişi, vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi
The operation, taxation and recognition of electronic commerce applications
- Tez No: 416048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAHİT ÇUKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilim dünyasındaki gelişmeler ve hızla ilerleyen teknoloji ticaret hayatını ve ticaretin şeklini değiştirmiştir. Teknolojik gelişmelerin ve internetin yoğunkullanımının sonucu elektronik ticaret kavramı giderek önemini arttırmıştır.Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ?Elektronik Ticaret? başlıklı ilk bölümünde elektronik ticaret kavramı, araçları, tarafları, türleri, elektronik ticarette ödeme araçları, elektronik ticaret süreci, elektronik ticaretin avantaj ve dezavantajlarıele alınmıştır.?Elektronik Ticaretin Vergilendirilmesi? başlıklı ikinci bölümde elektronik ticaretin vergilendirilmesinde uyulması gereken prensipler, elektronik ticaret ve gelirüzerinden alınan vergiler, elektronik ticaret ve tüketim vergileri başlıklarına değinilmiştir.Çalışmanın ?Elektronik Ticarette Belge Düzeni ve Muhasebe İşlemleri? başlıklı son bölümünde elektronik ticarette belge düzeni değerlendirilerek elektronik ticarette muhasebe işlemleri örneklerle işlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in the science world and the rapidly growing technology have altered the commerce life and its form. As a result of the technological developments and the intensive use of the internet, the concept of electronic commerce has gradually increased its importance.This study is composed of three parts and in the first part entitled ?The Electronic Commerce?, the concept of electronic commerce, its instruments, parties, types, the instruments of payments in electronic commerce, the process of electroniccommerce, and the advantages and the disadvantages of the electronic commerce have been discussed.In the second part entitled ?The Taxation of The Electronic Commerce? ,the titles of the binging principles in the taxation of electronic commerce, the taxes collected upon electronic commerce and the income, the electronic commerce and consumption taxes are mentioned.In the last part of the study entitled ?The Regulation of Documents and The Accounting Transactions in The Electronic Commerce?, the regulation of documents in electronic commerce is evaluated and the accounting transactions in the electroniccommerce is discussed with samples.