Satıcı-yönetimli stok (VMl) sistemlerinde stoğun yenilenmesi ve sevkiyatın modellenmesi
Stock replenishment and shipment scheducing for vendor-managed inventory systems
- Tez No: 135424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz Bu çalışmada, VMI sistemlerinde stoklama ve taşıma kararlarını koordine edecek analitik bir model geliştirilmiştir. Stoklama ve taşımacılığın koordinasyonu literatürde belirtilmesine rağmen, buradaki probleme daha önceleri pek değinilmemiştir. Araştırmalarda özellikle, satıcının belirli coğrafi bölgelerde konumlanmış bir grup perakendeciden gerçekleşen bir dizi talebe göre hareket etmesine dikkat edilmiştir. Normalde bu siparişler anında yollanmalıdır. Fakat satıcının, ekonomik açıdan birleştirilmiş sevk miktarını biriktirme beklentisi nedeniyle, küçük siparişleri uzlaşılabilir bir sevk süresine kadar bekletme yetkisi vardır. Sonuç olarak, satıcıdaki asıl stok gereksinimi mevcut yük taşıma-bırakma politikası parametrelerince kısmen ele alınmıştır. Bu uygulamada, yenileme miktarı ve sevk etme sıklığı eşzamanlı planlanırken, Poisson talep durumları için yenileme teorisi modeli de geliştirilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTARCT In this study, an analytical model for co-ordinating inventory and transportation decisions in VMI systems was developed. Although the co-ordination of inventory and transportation has been addressed in the literature, the problem we examined, has not been explored previously. Specifically, a vendor realising a sequence of random demands from a group of retailers located in a given geographical region is considered. Ideally, these demands should be shipped immediately. However, the vendor has the autonomy of holding small orders until an agreeable dispatch time with the expectation that an economical consolidated dispatch quantity accumulates. As a result, the actual inventory requirements at the vendor are partly dictated by the parameters of the shipment-release policy in use. The optimal replenishment quantity and dispatch frequency simultaneously computed. And also, in the study a renewal theoretic model for the case of Poisson demands was developed. IV