Yüksek öğretim kurumlarında öğrenci maliyetlerinin hesaplanması konusunda bir uygulama çalışması
A study on student cost in high education
  1. Tez No: 135425
  2. Yazar: TOLGA ATLIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetimde Muhasebe ve Finansal Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bir toplumun kalkınmasının en önemli etmenlerinden biri de eğitim ve öğretimdir ve bunun birinci öncelikli sorumlusu ise devlettir. Fakat, hiçbir devlet veya kurum sınırsız bir kaynağa sahip değildir ve elindeki kaynakları en verimli şekilde kullanmak zorundadır. Bu amaçla, yapılan tüm harcamaları kontrol altında tutmak ve israfları engellemek her devletin sorumluluklanndan birisidir. Yapılan araştırmada, devletin her bir öğrencinin devlete olan maliyeti hesaplanırken ilk olarak maliyet yerleri belirlenmiş ve yapılan harcama kalemleri tespit edilerek bu maliyet yerlerine yüklenmiştir. Daha önceden yapılan maliyet analizleri incelendiğinde, yapılan bu analizlerin maliyet yerleri bazında düşünülmeden çok genel bir sınıflandırma ile Hava Harp Okulu' na aktarılan ödeneğin öğrenci sayışma bölünmesi suretiyle hesaplandığı görülmüştür. Bu şekilde bir hesaplama yönteminin, amortismanlar hariç, kesin bir sonuç vermesine rağmen bütçe planlamalarında kullanılabilir olduğu, fakat birimlerin kaynak kullanım başarılarını ölçmekte yetersiz kaldığı açıktır. Her ne kadar“Eğitim ve öğretimde tasarruf olmaz”sözü doğru olsa da; bu, kaynakların israf edilmesi anlamına da gelmemektedir. Yapılan araştırma sonucunda Hava Harp Okulu'nda maliyetleri maliyet yerlerinde kontrol ederek, muhtemel sorunları daha alt birimlerde bulup çözme imkanını sağlayacak verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important facts for public improvement and governments are responsible for providing it. But no government or organization in this world has unlimited resource and all of them have to use their resource wisely. To provide profitable usage, all of the governmental associations' fiscal discipline has to be under control and waste usage of resource has to be prevented by governments. In this search, while in calculation of every student's cost by government, first of all cost areas are determined and then all funds are distributed to these cost areas. When we had studied former cost calculations in the Air Force Academy at the beginning, we determined that the cost of a student is equal to all the money that had been spent for a year divided by number of students. This gives us the accurate solution except amortization but we cannot use these inputs in testing the success of administrators and in planning a detailed budget. Even though the saying“ In education economizing is not a profit”is true, that does not mean we can waste our resources. By this study, we obtained data that provides us the ability to determine and solve the problems at lower administration levels.