Gıda sektöründe Franchise sistemine ilişkin müşterilerin tutumu
Customers attitude for Franchise system in food company
- Tez No: 135428
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Nowadays, quality is a compative tool and is a strategically important to companies both for producing goods and supplying services. Currenttly, service quality is among highly popüler topies. Competition forces service companies to produce high-quality service for accomplishing aims and survival. Our world is rapidly changing to be a global and unique marke; Franchising will strengthen not only the local economies but also the global economy more than any act of any goverment. Today consumer satisfaction scales which measure and determine quality of service stands among branches of business. In this study, consumer satisfaction measurements in franchise food service in Turkey are reviewed and a unique model is proposed. ÖZ Kalite günümüzde önemli bir rekabet aracı olup, hem mal hem de hizmet üreten işletmeler için stratejik önem taşımaktadır. Hizmet kalitesi de yine son yılların en çok ilgi gören konulan arasında yer almaktadır. Hızla globalleşen ve tek bir pazara doğru hızla ilerleyen dünyamızda, Franchising sadece yerel ekonomiyi değil, global ekonomiyi de herhangi bir hükümetin uygulamalarından çok daha fazla güçlendirecektir. Günümüzde, kaliteli hizmet verilip verilmediğini tayin eden, müşteri tatmini ölçümleri, artık bir iş kolu haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki franchise sistemi ile çalışan gıda işletmelerinde, müşterinin franchise sistemine karşı tutumu ölçülmüş ve sonuçlar müşteri mutluluğu açısından geniş olarak yorumlanmıştır.