Toplumların ıslahında Kur'an'ın önerdiği çözümler
Social reforms prpposed by the Qur'an
  1. Tez No: 135432
  2. Yazar: İSMAİL GÜVEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH KESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışma toplumların ıslahında Kur' ân' in getirdiği çözüm önerilerinin teorik çerçevesini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; toplum, toplumsal değişme, toplumsal gelişme, toplumsal bütünleşme gibi başlıca sosyolojik kavramlara hasredilmiştir. Ayrıca toplumsal ıslah ile ilgili bölüm tarih ile toplum arasındaki ilişkiye, Kur'ân yaklaşımının nasıl olduğuna dikkat çekmektedir. İkinci bölüm; Kur'ân'daki toplumsal ıslah ile toplumsal değişim arasındaki teorik ilişkiyi ortaya çıkarmaktadır. Toplumun ıslahı için Kur'ân'da izlenen metod ve Kur'ân'ın belirttiği çözüm önerileri, bu bölümün en önemli konularını oluşturmaktadır. Bu öneriler, itikat, amel, ahlak ve hukuk ile ilgili faktörlerdir. Bu bölüm; toplumsal değişmede rol alan insan faktörünün Kur'ân'da verilişi ve Hz. Muhammed'in bu değişim sürecinde ortaya koyduğu pratiği inceleme konusu yaparak sona ermektedir. Sonuç bölümünde de araştırmanın bulguları özet halinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study aims to identify the theorical frame work of social reform in the Qur'an. The thesis consists of two chapters: Chapter One is devoted to prominant sociological consepts related to social reform, such as society, social change, social development, social integration. This chapter highlights the relation between history and society. The Qur'anic approach to these conceptual terms is also outlined. Chapter Two traces the theoretical relation between social reform and social evolution in the Qur'an. The Qur'anic method pursued to reform society and the principal factors outlined in the Qur'an that provides the social reform in society are of most salient subjects of this chapter. These factors are related to belief (i'tiqad), practice ('amal), ethics (akhlaq) and law (huquq). The chapter is completed with a survey which aims to examine human factor in social change according to the Qur'an as well as to the role of the Prophet Muhammad in this process. In Conclusion, there is a summary of the findings excerped from this study.