Uluslararası Hukuk açısından Fırat ve Dicle nehirleri
Fırat and Dicle rivers from the point of international law
  1. Tez No: 135433
  2. Yazar: TAMER USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. METE TUNCOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
IV ÖZET Dünya iklimindeki olumsuz değişikliğin su miktar ve kalitesinde değişikliklere sebep olması, diğer taraftan artan nüfus ve gelişme ile insanların daha fazla suya ihtiyaç duymaları özellikle kurak ve yan kurak bölgelerde tatlı su kaynağı olan nehirlerin statüsünü gündeme getirmiştir.Bunlar arasında ülkemizi çok yakından ilgilendiren Fırat ve Dicle nehirleri de vardır. Uluslararası hukuk açısından Fırat ve Dicle nehirleri konulu çalışmamız, beş bölümden ve ilave olarak giriş ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Birinci bölümde; Dünya' daki su potansiyeli ve sınıraşan su sorunu incelenmiştir. İkinci bölümde; Ortadoğu'da su potansiyeli ve Ortadoğu'daki sınıraşan sular sorunu incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Fırat - Dicle sularının uluslararası statüsü konusunda tarafların hukuksal ve kısmen de siyasal iddiaları yer almıştır. Uluslararası hukukta su sorunu, geliştirilen kavramlar, sudan faydalanma hakkına ilişkin görüşler ve faydalanma yöntemleri ile kodifikasyon çalışmaları dördüncü bölümde incelenmiştir. Beşinci bölümde; tarafların iddialarının hukuksal yönden geçerliliği ve anlaşmazlığın silahlı bir çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceği değerlendirilmiştir. Sonuçta da; Türkiye 'nin Ortadoğu 'da uluslarası hukuk çerçevesinde ne gibi politikalar izlemesinin gerektiği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The change of the guantity and guality of the water by the change of the world climate,on the other hand needing more water with the growing population and development by people has put on the agenda the status of the rivers which have the source of fresh water in many places in the world especially in arid and half-arid regions. Among these there are the river Fırat and Dicle which concern our country very closely. In terms of international law our study about the River Fırat and Dicle has been formed by five parts and in addition there are introduction and conclusion sections. In chapter one; The potential of the water in the world and the problem of exceeding boundry water have been examined. In chapter two; The potential of water in the Middle East and the problem of exceeding boundry water have been examined. In chapter three; The legal and partly political claims have take part in the subject of the international statues of Fırat and Dicle waters. The water problem in international law progressed concepts,the opinions about the right of profiting from water the methods of profiting and the works of hadification have been examined in chapter four. In chapter five; It has been evaluated that the validity of the claims of the parts in legal aspect and whether the disagreement will change into the armed collide or not. As a consequence; It has been explained what kind of politics should Turkey follow in the Middle East in the frame of international law.