Yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların kariyer planlaması üzerindeki etkisi: Konya ilindeki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde bir araştırma
The effect of talent management practices on employees' career planning: A study on 4 and 5 star accommodation companies in Konya province
- Tez No: 552424
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sürekli değişim içindeki günümüz iş dünyasında gelişimini sürdürmek isteyen işletmelerin pek çok alanda kendilerini yeniliklere adapte etmeleri gereken yetenekli çalışanlara ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyacın önemi gittikçe daha çok hissedilmekte ve yetenek yönetimi kavramının önemi ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada yetenek yönetimi kavramının kariyer planlaması üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için Konya ilindeki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmesi çalışanlarına yer verilmiştir. Araştırmada amaca göre örnekleme yöntemi kullanılmış olup 140 çalışandan oluşmaktadır (N= 140). Elde edilen veriler SPSS 21. 0 programı ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, yetenek yönetimi ve alt boyutları olan kuruma güven ve kurum desteği ve operasyonel uyumun kariyer planlamasını pozitif yönde anlamlı etkilediği bulunmuştur. Ayrıca yetenek yönetiminin kariyer planlamasının tüm alt boyutlarını pozitif yönde anlamlı etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses that want to continue their development in today's changing business world need skilled employees who need to adapt themselves to innovations in many areas. The importance of this need is becoming more and more important and the concept of talent management becomes more important. In this study, it is aimed to examine the effect of talent management concept on career planning. In order to achieve this aim, 4 and 5-star accommodation employees in Konya are employed. The sampling method was used according to the purpose of the study and it consists of 140 employees (N = 140). The data obtained were analyzed with SPSS 21. 0 program. As a result of the study, it was found that trust and support to the organization and operational adaptation, which are talent management and its sub-dimensions, positively affect career planning. In addition, it has been found that talent management has a positive effect on all sub-dimensions of career planning.