Otel işletmelerinde bilgi yönetiminin rekabet avantajları
Competitive advantages of knowledge management in hotel administrations
  1. Tez No: 135475
  2. Yazar: EROL DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Küresel rekabetçi çevrede işletmeler, başarılı olabilmek için çeşitli stratejilere ihtiyaç duymaktadır. Bu stratejiler, bazen pazarda farklı bir yapılanma, bazen rakipleri edilgin etmeye yönelik faaliyetler, bazen de başka işletmelerle iş birliğine gitme şeklinde çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bu ve buna benzer stratejilerin özünde ortak bir stratejik kaynak bulunmaktadır. Günümüzde bilgiye sahip olan ve onu zamanında ve etkili bir kullanımla ortak stratejik kaynak haline getiren örgütler amaçlarına ulaşmada daha avantajlı konuma gelmektedirler. Stratejik yönetim alanındaki birçok araştırmacı, sürdürülebilir rekabet avantajı kaynağı olarak bilginin kilit noktada olduğu konusunda birleşmektedirler. Yeni ekonomi döneminde, bilginin üstlendiği stratejik rol birçok çalışmaya esin kaynağı olmaktadır. Çalışmanın özünde, otel işletmelerinde bilginin etkin bir şekilde kullanımı ve bu sayede rekabet avantajı yakalanması üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede otel işletmeleri, bilgi yönetimini kendi organizasyonları içerisinde tanımanın ve geliştirmenin en büyük rekabet kaynağı olduğunu göreceklerdir.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY Organisations need various strategies to be successful in the global competitive environment. These strategies can arise in the ways as taking different position in the marketplace, taking preventions to passivize the competitors or creating cooporalion with other organisations. There exist a common strategic resource at the essense of these similar strategies. Organisation, those having knowledge and using this knowledge effectively at the right time advantages for making it common strategic resource, can achieve competitive position for their goals. Several researchers from strategic management have concensus about the sustainable competitive advantage of knowledge as a key value. The strategic role of the knowledge provide inspiration to several studies at the era of the new economy. As the theme of this study, effective use of knowledge and thus achieving competitive advantage is considered in hotel businesses. Within this perspective, hotel businesses will realize that identifying and developing knowledge management within their own organisation will be their greatest competitive advantage.