Anormal magnetik moment ile kuantum elektrodinamiği
Quantum electrodynamics with anomalous magnetic moment
  1. Tez No: 13550
  2. Yazar: AHMET TURAN ALAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ANORMAL MAGNETÎK MOMENT ÎLE KUANTUM ELEKTRODİNAMİ?İ (Doktora Tezi) Ahmet Hıran ALAN GA2I ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1991 52 Standart QED (Quantum Elektrodinamiği) 'de yalnız mini mal Dirac ku.plajı vardır. Fakat yüksek enerjilerde self enerji et kileri önemli olduğundan perturbatif olmayan yöntemler gereklidir, Böyle bir yöntem anormal magnetik momenti baştan, Lagranj iyende bir Pauli ku plajı olarak almaktır. Bu yöntem self enerji etkilerinin kısa uzaklıklara extrapole edebilmek için per turbatif olmayan kovaryant iki -cisim denklemini türetmemizi sağlar. Bu tezde Pauli ku plajının, aşağıdaki önemli QED pro blemlerinde çeşitli sonuçlanın çalıştık : 1) QED nin yol integral formu lasyonu. 2) Coulomb ve Volkow problemleri. 3) Parçacıkların ilk mertebeden etkileşmeleri için saçılma tesir-kesiti. 4) iki -cisim problemi. II
Özet (Çeviri)
QUANIUM ELECTRODYNAMICS WITH ANOMALOUS MAGNETIC MOMENT (Ph.D. Thesis) Ahmet Turan ALAN GA2Î UNIVERSITY INSTITUTE OF SIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1991 ABSTRACT In standard QED only the minimal Dirac coupling is present. The induced anomalous magnetic moment is treated perturbatively. But because self energy effects become important at high energies non per turba t ive methods are necessary. One such method is to include the anomalous magnetic moment from the begining as a Pauli coupling in the Lagrangian and to drive nonpar - turbative covariant two -body equation in order to ex trapolate self energy effects to short distances. Within this program -we study various consequences of the Pauli coupling for the following main problems in QED in a covariant way: 1) Path integral formalism of QED. 2) The Coulomb and Volkow problems. 3) Scattering cross-section for the first-order interactions of particles. 4) Two-body problem. Ill