Marka yaratmak ve Türkiye hazır giyim sektöründeki önemi
Building brand and the importance in apperal sector
- Tez No: 135518
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerin müşterinin önemini anlamaya başlamaları ve yüzlerini müşteriye dönmeleri ile birlikte müşteri odaklı olmak ve çalışmak çok daha fâzla önem kazanmaya başlamıştır. Artık müşteriler oyunun kurallarının belirlenmesinde önemli bir faktör haline gelmiştir. Rekabet avantajı elde etmek ve sürdürebilmek müşteri odaklı olmakla mümkün olabilmektedir. Firmalar ürünlerini üretip müşterilerine sunmalarına kadar olan süreç içerisinde bu ürünlere bir çok katma değer eklenmekte ve müşterinin isteyeceği ve arzulayaeağı bir biçime sokulmaya çalışılmaktadırlar. Sonuç olarak her zaman tercih hakkı müşteriye aittir ve bir hayır cevabı yapılan tüm faaliyetlerin boşa çıkarabilmektedir. Küreselleşme ve Uluslar arası ticaret anlaşmaları sonucunda gelinen noktada bu sektörde uygulanan kotaların kaldırılarak ticaretin serbestleştirilmesi sonucu ülkeler çok daha çetin bir rekabetle karşı karşıya kalacaklardır. Uzakdoğu ve Çin sahip olduğu ucuz işgücü sayesinde büyük bir maliyet avantajı elde edeceği için, bu sektörde Türkiye gibi üretiminin büyük bir bölümünü fason olarak gerçekleştiren ülkelerin karşısına gerçek bir tehdit olarak çıkacaktır. Böyle bir ortamda fason üretim yerine kendi markalan için üretim yapan, yüksek kalifiye iş gücü gerektiren teknik tekstile yönelmiş ülkeler ayakta kalabilecek ve rekabet avantajlarını koruyabileceklerdir. Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü açısından da markalar rekabet avantajı elde etme ve rekabet avantajını sürdürebilmede çok önemli bir role sahiptirler. Bu tezde Türk Hazır Giyim Sektörünün Türkiye için önemi üzerinde durularak marka ve marka yaratmak ve Türkiye Hazır Giyim sanayiinde marka yaratmanın önemi üzerinde durulmuştur. Uluslar arası antlaşmalar sonucu 2005 yılında bu sektörde kotaların tamamen kaldırılması sonucu oluşacak Uzakdoğu ve Çin tehdidine karşı marka yaratmanın önemine değinilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Novadays companies realised the importance of their customers and they turned their faces to their customers. Anyway customers determine the rules of the games so it is very important to be customer oriented. You can gain competitive advantage and sustain it only being customer oriented. A firm adds a lot of value to their goods and tries to form them that customers want and desire in the process of producing and marketing. As a result the decision of buying goods belong to the customers. As a result of Globalization and international trade aggrements Trade will be more open and the quotas of trade will be removed. The countries will face with a more difficult competitiveness. Far east and Chine have a cheap labor force and so it has a huge competitive advantage against its competitors. Far east and Chine is a serious tread for other countries that are produce for fason and export their goods in textile sector. Firms can keep their competitiveness producing for their own brands and using high technology in their business. The brands have very important role in Textile and Apperal industry to have competitive advantage and sustain it.. As a result of international aggrements the quotas will be removed in 2005 and China and the Far East countries will be a great treat for Turkey. In this study brand building and its importance in the Turkish Textile and Apperal industry has highlighted. vn