Türk hazır giyim sektöründe kotaların kalkmasıyla görülen markalaşma durumu
Branding situation concluded upon releasing the quotas in the Turkish ready wear sector
  1. Tez No: 218452
  2. Yazar: FUNDA KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Dünya ticaretinde her sektörde yapıldığı gibi hazır giyim sektörü üzerine yapılan uluslararası anlaşmalar ülkelerarası ithalat ve ihracatın dengesini, yönünü ve miktarını değiştirmektedir. Bu konuyla ilgili olarak yıllar içerisinde belli oranlarda kalkan kotaların, 2005 yılında %49'unun birden kalkması ve yıllar öncesinden bilinen bu gerçeğe karşı işletmelerin uğradığı kayıplar araştırmada problem durumunu oluşturmaktadır. Gelinen son durumda Türkiye'nin hazır giyim sektöründe markalaşma durumu araştırmanın amacını; bu konuda yapılan çalışmalara katkıda bulunması ise önemini oluşturmaktadır.Bu araştırma survey yöntemine dayalı betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Türkiye çapındaki hazır giyim firmaları oluşturmaktadır. Örneklemini ise Ankara ilinde ATO'ya 28.09.2007 itibariyle kayıtlı olarak faaliyet gösteren 102 hazır giyim firması oluşturmuştur. Bu firmalardan 65'i verilen anketleri cevaplayarak gönderdiğinden 65 firma değerlendirmeye alınmıştır. Anketlerin sonucunda elde edilen verilerin ortalaması hesaplanmış ve firmaların üretim yaptığı pazarlar, üretim durumu ve kapasitelerine göre firma yetkililerinin ankete verdiği cevaplar arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Ayrıca anket sorularının güvenirlilik analizleri Cronbach Alpha (?) testiyle hesaplanmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0,64 kabul edilmiş ve tüm sorular 0,64 değeri üzerinde çıkarak, güvenirliliği ispatlanmıştır.Verilerin analizinden elde edilen sonuçlara göre;* Çin, Uzakdoğu ve diğer Asya ülkelerinin Türkiye'den daha ucuza hammadde elde ettiği ve daha ucuz işçilik maliyetlerine sahip olması nedeniyle rekabette avantaj sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.* Türk hazır giyim sektörünün, kotaların kalkmasından sonraki sürece ve yaşanan olumsuz değişimlere karşı önceden bilinçlendirilmedikleri sonucuna varılmıştır.* Türk hazır giyim sektörünün zorlu rekabet koşuları nedeniyle 2005 öncesi gibi yabancı markaların fason pazarına sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This is a scientific research based on the survey method. The sphere of research consists of 65 ready wear enterprises located overall in Turkey. And the sample survey consists of samples out of 102 ready wear enterprises as registered and performed at Ankara Chamber of Commerce until 28.09.2007. 65 of these enterprises have answered the surveys and thus were evaluated and the markets for which the firms manufacture for, and according to the status of manufacture and capacities, the responses the authorities of firms give on the polls were analyzed from the perspective of differences occurring amongst these polls. Also, the standard deviation of the data which are obtained by the results of surveys, were calculated. Reliability analyses for questionnaire items were made by means of Cronbach Alpha (?) test. Significance rate was deemed as 0,64, and all questions were proved to be valid and reliable as they were ascertained to be over 0,64.According to the results obtained from analysis of all the data;* Turkey, importing cheaper raw materials as well as cheaper work labor costs then China, Far East and other Asian countries, it has been pointed out that it possesses a competitive edge (advantage) in general.* From the point of view of Turkish ready-to-wear industrial sector, it has also been pointed out that it has not been pre notified on the status of the phase following the lifting of quotations or on the negative transmissions (changes).