Talaşlı işlemlerle imal edilecek parçaların tasarımı
The Design of parts to be machined
- Tez No: 13555
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
TALAŞLI İŞLEMLERLE İMAL EDİLECEK PARÇALARIN TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) H. Servet KARADUMAN GAZI ÜNİVERSİTESİ PEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 19 91 ÖZ Makina parçaları tasarımında şekillendirme en önemli problemlerdendir. Şekillendirmenin önemli bir bölümü talaşlı işlemlerdir. Talaşlı işlem imalatın pahalı ve zaman gerektiren bir metodudur. Bu sebeple, talaşlı işlenecek parçaların yapılabilecek en ekono mik şekilde tasarlanması gerekir. Bu tezde talaşlı iş lemle imal edilecek parçaların tasarımında gerekli hu suslar detayları ile anlatılmıştır. -i- i
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF PARTS TO BE MACHINED (M. Sc. Thesis) Hi -Servet KARADUMAN GAZt UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1991 ABSTRACT Shaping is the most important problem for the design of machine elements. Machining is an important part of the shaping. Machining is an expensive and time costing method of production. For this reason, the elements to be machined are necessary subjects for the design of elements to be machined are discused in details.. -11-