Pozantı (Adana) koşullarında yetiştirilen siyah 'carignane' ve 'syrah' üzümlerinin şaraplık değerleri üzerine bir araştırma
A Study on the suitability of black 'carignane' and 'syrah' grapes grown in Pozantı region of Turkey for the production of quality red wine
- Tez No: 135569
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT CABAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
oz YÜKSEK LİSANS POZANTI (ADANA) KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN SİYAH“CARİGNANE”ve“SYRAH”ÜZÜMLERİNİN ŞARAPLIK DEĞERLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ilker INCESESLI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Turgut CABAROĞLU Yıl: 2003, Sayfa : 40 Jüri : Doç. Dr. Turgut Cabaroğlu Yrd. Doç. Dr. Ümit Ünal Yrd. Doç. Dr. Ahmet Deryaoğlu Bu çalışma, Pozantı yöresi iklim koşullarında yetiştirilen (Ç.Ü. Pozantı Araştırma Merkezi Deneme Bağı) siyah“Syrah”ve“Carignane”üzüm çeşitlerinin kaliteli sek kırmızı şarap üretimine uygunluk durumlarını belirlemek amacıyla ele alınmıştır. Uygun olgunlukta hasat edilen ve şarap işletmesine taşınan üzümler, çöpler ayrılıp ezildikten sonra 200 mg/kg maya ilave edilerek 25 °C'de 5 gün süreyle cibre fermantasyonuna bırakılmıştır. Süre sonunda mayşe sıkılmış ve alkol fermantasyonuna devam edilmiştir. Alkol fermantasyonu tamamlandıktan sonra şaraplar aktarılmış ve sıcaklığı 15 °C olan bir mahzende olgunlaştmlmıştır. Elde edilen şarapların kaliteleri kimyasal ve duyusal analizler yapılarak incelenmiştir. Kimyasal ve duyusal analiz sonuçlarına göre; - Yöre koşullarında“Syrah”üzümünün bileşim olarak“Carignane”'a göre kırmızı şarap üretimine daha elverişli bir çeşit olduğu, - Şarapların kimyasal açıdan standartlara uygun bileşimde oldukları, ancak“Syrah”çeşidinin özellikle fenol bileşikleri, antosiyan ve tanen içeriği bakımından daha zengin olduğu, - Duyusal açıdan“Syrah”şarabının“Carignane”'a göre daha gövdeli, dengeli ve aromatik olduğu ve karakteristik“Syrah”şarabının duyusal özelliklerini yansıttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak“Syrah”çeşidinin şaraplık değer bakımından yöreye iyi uyum sağladığı ve yöre koşullarında kaliteli kırmızı şarap üretimine son derece uygun bir çeşit olduğu ve bu çeşidin yörede yaygınlaştırılmasının çok yararlı olacağı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Syrah, Carignane, Kırmızı şarap, Kalite, Pozantı IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS A STUDY ON THE SUITABILITY OF BLACK“CARIGNANE”AND“SYRAH”GRAPES GROWN IN POZANTI REGION OF TURKEY FOR THE PRODUCTION OF QUALITY RED WINE Ilker INCESESLI DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Turgut CABAROGLU Year: 2003, Pages : 40 Jury : Assoc. Prof. Dr. Turgut Cabaroğlu Assist. Prof. Dr. Ümit Ünal Assist. Prof. Dr. Ahmet Deryaoğlu This study was carried out to investigate the suitibility of black Syrah and Carignane grape varieties grown in Pozantı region for production of quality red wine. The grapes that were harvested on optimum maturity were transported to Pilot winery and then were crashed. After that, yeast was added (200 mg/1) and macereted at 25 °C for 5 days. After maceration, the musts were pressed and left for alcoholic fermentation. After alcoholic fermentation was completed, wines were racked and maturated in cellar at 15 °C. Quality of the obtained wines were determined by both chemical and sensorial analysis. The following results can be drawn from this study - Syrah grape was found to be better then“Carignane”grape for production of red wine, - The chemical compositions of the wines were found to be in accordance with wine regulations. However, Syrah wine were found to be richer in phenolic compounds, anthociyanin and tanin than Carignane wine, -“Syrah”wine was found to be more balanced, high-bodied and aromatic than“Carignane wine”according to the sensory evaluation. Moreover, Syrah had the typical sensory properties of Syrah wine. Consequently, in terms of quality red wine production it can be stated that Syrah variety adapted well to Pozantı region and its cultivation in Pozantı should be encouraged Key- Words : Syrah, Carignane, Red wine, Quality, Pozantı