Kazeinat kullanımının beyaz peynir randımanı ve özellikleri üzerine etkileri
The Effects of using caseinate on the yield and properties of Turkish white cheese
- Tez No: 135627
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ KAZEİNAT KULLANIMIN BEYAZ PEYNİR RANDIMANI VE ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ ibrahim Başar SAYDAM ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN Yıl:2003, Sayfa: 46 Jüri : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN : Doç. Dr. Nuray SAHAN : Yrd. Doç. Dr. M. Serdar AKTN Bu çalışmada, süte, sodyum kazeinat ilavesiyle peynir randımanının arttırılması olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla inek sütüne farklı oranlarda (% 0.5, % 1, % 1.5) kazeinat ilave edilerek ve kazeinat ilave edilmeden, iki tekerrürlü olarak Beyaz peynir üretilmiş ve 9 hafta süreyle olgunlaştınlmıştır. Olgunlaşmanın 1. günü, 3., 6. ve 9. haftalarında peynirlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri saptanmış ve bu özellikler üzerine kazeinat ilavesinin ve olgunlaşma süresinin etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. THESIS THE EFFECTS OF USING CASEINATE ON THE YIELD AND PROPERTIES OF TURKISH WHITE CHEESE Ibrahim Başar SAYDAM DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN Year:2003, Pages: 46 Jury : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN : Assoc. Prof. Dr. Nuray SAHAN : Assist. Prof. M. Serdar AKIN In this study, the effects of using caseinate on the yield and properties of Turkish White cheese and variation during ripening, was investigated. The four different cheese containing 0.5 %, 1 %, 1.5 % sodium caseinate and a control without sodium caseinate were used, and physical, chemical and sensory properties of cheeses at 1. day, 3. week, 6. week and 9. week of ripening were found.