Na-kazeinat kullanımının yoğurtların fizikokimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkileri
The Effect of Na-caseinate on physicochemical and sensory properties of yoghurts
- Tez No: 112348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ NA-KAZEİNAT KULLANIMININ YOĞURTLARIN FİZİKOKİMYASAL VE DUYUSAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ BAHATTIN DEMIRALAY ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Mehmet GÜVEN Yıl : 2001, Sayfa : 58 Jüri : Doç. Dr. Mehmet GÜVEN. Doç. Dr. Nuray SAHAN :Yrd. Doç. Dr. Zerrin ERGİNKAYA Ülkemizde, yoğurt yapısının düzeltilmesi ve standartlara uygun üretim yapılabilmesi için genellikle sütün suyu vakum altında azaltılarak ya da süttozu ilavesiyle yoğurt üretilmektedir. Bu çalışmada bu yöntemlere alternatif olabilecek sodyum kazeinat ilavesinin yoğurtların bazı özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca saptanan özellikler süttozu ilave edilerek üretilen yoğurtlarla karşılaştırılmıştır. Bu amaçla farklı oranlarda sodyum kazeinat ve/veya süttozu içeren sütlerden yoğurt üretilerek 14 gün süreyle depolanmıştır. Yoğurtların özellikleri üretimin 1,7. ve 14. günlerinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE EFFECTS OF NA-CASEINATE ON PHYSICOCHEMICAL AND SENSORY PROPERTIES OF YOGHURTS RAHATTIN DEMIRALAY DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Suppervisor : Assoc. Prof Dr. Mehmet GÜVEN Year : 2001, Pages : 58 Jury : Assoc. Prof. Dr. Mehmet GÜVEN : Assoc. Prof. Dr. Nuray SAHAN. Assist. Prof. Dr. Zerrin ERGİNKAYA In this country, generally, addition of milk powder or evaporation of milk are usually obturn yoghurt with good structure and a product meeting the reqirments of standards. This study was carried out the determine the properties of yoghurt made with Na- caseinat as an alternative ingredient. The results were also campored to yoghurts made with the addition of milk powder. Yoghurts were prepared by addition of different concentrations of Na-caseinat and-or milk powder and stored for 14 days. The yoghurts were analyzed at 1, 7, and 14 th day of storage. The results showed that the addition of Na-caseinat increased, asetaldehite content, firmness of curd and viscosity and decreased drainage of whey. These differences were found to be significantly (p as the rate of Na-caseinate increased, sensory scares were decreased (p highest sensory scores were given to yoghurts, containing 3% milk powder and close scores were also given to yoghurts containing 2.5 % milk powder and 0.5 % Na-caseinate As a results in order to obtain yoghurt with good structure, Na-caseinate should be used at a level of 0.5 %. Key Words : Sodium caseinate, yoghurt, physicochemical properties, organoleptic properties