Farklı karbon kaynağı ve sıcaklıklarının anaerobik proseslerinin stabilitesine etkisi
Effects of different carbon source and temperatures on the process stability of anaerobic digestion
  1. Tez No: 135729
  2. Yazar: SALİH AKSAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
oz DOKTORA TEZİ FARKLI KARBON KAYNAĞI VE SICAKLIKLARIN ANAEROBÎK PROSESLERİN STABİLİTESİNE ETKİSİ SALİH AKSAY ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman :Yrd. Doç. Dr. M. Ümit ÜNAL Yıl : 2003, Sayfa : 149 Jüri : Yrd. Doç. Dr. M. Ümit ÜNAL Prof. Dr. Ahmet CANBAŞ Prof. Dr. H. İbrahim EKİZ Doç. Dr. İlyas DEHRİ Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ERTEN Bu çalışmada, kesikli sistemde früktoz, glikoz, nişasta ve bunların karışımlarının karbon kaynağı olarak kullanıldığı model atıksuyun mezofilik ve ortam sıcaklıklarında anaerobik fermantasyonu incelenmiştir. Karbon kaynaklarının, iki farklı derişimde, 37 °C ve kış aylarında ortam sıcaklığında gerçekleştirilen anaerobik fermantasyonlannda karbonhidrat tüketimi, uçar asit derişimindeki değişim, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) giderimi, biyogaz oluşumu ve pH takip edilmiştir. Aşı çamuru olarak Adana'daki bir işletmenin anaerobik arıtma tesisinden alman çamur kullanılmıştır. Substrat tüketimi mezofilik sıcaklıkta daha hızlı olurken, karışık substrat denemelerinde nişastanın katabolit represyona uğraması nedeniyle iki fazlı substrat tüketimi gözlenmiştir. Uçar asit birikimi mezofilik sıcaklıkta daha yüksek, karışık substrat denemelerinde saf substrata göre daha az olmuştur. Biyogaz verimi mezofilik sıcaklıkta ve früktozun denemelerinde daha yüksek bulunmuştur. Sıcaklığın KOİ giderimine etkisi önemsiz bulunmuştur. KOİ giderim oram nişasta denemelerinde glikoz ve früktoza göre daha düşük olmuştur. Glikoz ve früktoz denemelerinde hızlı substrat tüketimi ve uçar asit birikimi nedeniyle pH'nm yakından izlenmesi gerektiği ve tampon kapasitesinin önemli olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Atıksu içerisinde farklı karbon kaynaklarının bulunmasının ve Adana iklim koşullarındaki düşük sıcaklığın anaerobik arıtım stabilitesine olumsuz etkileri gözlenmemiştir. Anahtar Kelimeler Anaerobik arıtım, mezofilik sıcaklık, düşük sıcaklık, karışık substrat, katabolit represyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS EFFECTS OF DIFFERENT CARBON SOURCE AND TEMPERATURES ON THE PROCESS STABILITY OF ANAEROBIC DIGESTION SALffl AKSAY DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc. Prof. Dr. M. Ümit ÜNAL Year : 2003, Pages : 149 Jury : Assoc. Prof. Dr. M. Ümit ÜNAL Prof. Dr. Ahmet CANBAŞ Prof. Dr. H. Ibrahim EKİZ Assist.Prof. Dr. İlyas DEHRİ Assoc. Prof. Dr. Hüseyin ERTEN This research was undertaken to investigate anaerobic digestion of model wastewaters containing fructose, glucose and starch as pure substrates and as mixtures in batch reactors at mesophilic and ambient temprratures. The experiments were carried out using two different substrate concentrations at 37 °C and ambient temperatures in winter. During the fermentations carbohydrate utilisation, change in volatile fatty acid (VFA) concentration, chemical oxygen demand (COD) removal, biogas formation and pH were monitored. The fermentors were inoculated with the sludge taken from an anaeobic digester of a company in Adana. Substrate utilisation was fester at mesophilic temperature. In mixed substrate experiments, there was a sequential substrate utilisation owing to catabolite repression of starch. More VFA was accumulated at mesophilic temperature and in pure substrate experiments compared to ambient temperature and mixed substrate experiments. Biogas yields were higher at mesophilic temperature and fructose experiments. Effect of temperature on COD removal was statistically unimportant. COD removal in starch experiments was lower compared to glucose and fructose experiments. A rapid substrate utilisation and VFA accumulation in glucose and fructose experiments suggest that fermenter pH should be monitored closely and buffer capasity is important. It was found that the presence of different carbon source in the wastewater and lower temperature in Adana's climate did not exert any adverse effect on the digester stability. Key Words : Anaerobic digestion, mesophilic temperature, low temperature, mixed substrate, catabolite repression. II