İki farklı yağ kaynağının (balık yağı ve soya yağı) deniz levreği (Dicentrarchus labrax L. )'nin gelişme performansı ve vücut yağ asitleri kompozisyonuna etkileri
The Effects of two different lipid sources (fish oil and soybean oil) on growth performance and body fatty acid composition of sea bass (Dicentrarchus labrax L. )
  1. Tez No: 135766
  2. Yazar: ARZU ÖZLÜER HUNT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
öz DOKTORA TEZİ İKİ FARKLI YAĞ KAYNAĞININ (BALIK YAĞI VE SOYA YAĞI) DENİZ LEVREĞİ (Dicentrarchm labrax L)'NİN GELİŞME PERFORMANSI VE VÜCUT YAĞ ASİTLERİ KOMPOZİSYONUNA ETKİLERİ ARZU ÖZLÜER HUNT ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nazmi TEKELİOĞLU Yıl 2003, Sayfa 97 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nazmi TEKELİOĞLU Prof. Dr. Gürkan EKİNGEN Prof. Dr. Abdurrahman POLAT Prof. Dr. Ercan SARIHAN Yrd. Doç. Dr. M. Ayçe GENÇ Bu çalışmada iki farklı yağ kaynağı (balık yağı ve soya yağı) ile beslenen levrek (Dicentrarchus labrax L.) genç bireylerinin büyüme ve vücut yağ asitleri kompozisyonları incelenmiştir. Ortalama canlı ağırlıkları 4.80± 0.2 g olan yavrular materyal olarak kullanılmıştır. Besleme çalışmaları 15 hafta sürdürülmüştür. Öncelikle, soya yağı ve balık yağı içeriğine sahip 5 farklı diyet, %12 lipit düzeyinde hazırlanmıştır. Diyetlerdeki diğer besin bileşenleri; protein, vitamin ve mineral gibi, bütün diyetler için sabit tutulmuştur, sadece; lipit içerikleri değiştirilmiştir. Denemenin ikinci aşamasında ise, beslenme periyodunun ardından, fileto ve tüm vücutta besin madde bileşenleri ve yağ asitleri kompozisyonu araştırılmıştır. Deneme sonunda en iyi ağırlıkça büyümeyi %12 balık yağı içeriğine sahip I. diyet grubu göstermiştir. Bunun hemen arkasından V. diyet grubu olan %12 soya yağı içeriğine sahip diyet grubunda belirlenmiştir. Ağırlık artışı ve spesifik büyüme oranlarında I. grupla diğer gruplar arasındaki farkın önemli olduğu saptanmıştır (PO.05). Lipit oram fileto dokusunda ve tüm vücutta I. grupta diğer gruplardan az ve istatistiksel olarak farklı bulunmuştur (PO.05). Bu araştırmada; doymuş, tek doymamış ve çok doymamış yağ asitleri de araştırılmıştır. Diyetlerdeki soya yağı miktarı arttıkça, ra-3 yağ asitleri miktarının azaldığı, co-6 yağ asitleri miktarının ise arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS THE EFFECTS OF TWO DIFFERENT LIPID SOURCES (FISH OIL AND SOYBEAN OIL) ON THE GROWTH PERFORMANCE AND BODY FATTY ACID COMPOSİTİON OF SEA BASS (Dicentrarchus labrax L.) ARZU ÖZLÜER HUNT DEPARTMENT OF FISHERIES INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Asst. Prof. Dr. Nazmi TEKELÎO?LU Year: 2003, Page 97 Jury : Asst. Prof. Dr. Nazmi TEKELİO?LU Prof. Dr. Gürkan EKİNGEN Prof. Dr. Abdurrahman POLAT Prof. Dr. Ercan SARJHAN Asst. Prof. Dr. M. Ayçe GENÇ In this study, the effect of two different lipid sources (fish oil and soybean oil) on growth performance and body fatty acid composition of sea bass {Dicentrarchus labrax L.) juveniles were investigated. Sea bass juveniles (4.80± 0.2 g) were used as fish material. Feeding study was conducted over a 15 weeks time frame. Firstly, diets containing 12% lipid were prepared in 5 different groups with soybean oil and fish oil. Other dietary contents such as protein, vitamin and minerals were maintained the same levels in all groups. The only changed was the lipid content in diets. In the second part of the study, dietary components and fatty acid composition of whole body and filets were investigated after the feeding trial. The first diet group containing 12% fish oil had the highest growth performance at the end of the experiment. Following this the second highest growth performance was obtained from the fifth group containing 12% soybean oil. Weight gain and spesific growth rate between first group and the others were significant (PO.05). Lipid content of whole body and filet on the first group were less than those of other groups.