Akyatan kumul plantasyonunun toprak oluşumuna olası etkilerinin araştırılması
The Determination of the probable effects of the Akyatan sand dune plantations on soil development
- Tez No: 135784
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
oz DOKTORA TEZİ AKYATAN KUMUL PLANTASYONUNUN TOPRAK OLUŞUMUNA OLASI ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI SUHEYLA YAKTI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Selim KAPUR Yıl : 2003, Sayfa : 164 Jüri : Prof. Dr. Ural DİNÇ Prof. Dr. Atabay DÜZENLİ Prof. Dr. Cemil CANGİR Prof. Dr. Zülküf KAYA Bu çalışmanın amacı, Akyatan-Kapıkum kıyı kumulunun stabilizasyonu için farklı dönemlerde dikimi yapılan Fıstık çamı ağaçlarının“başlangıç toprak oluşumu”üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla vejetasyonla ilişkili kumulların organik madde, humin maddeleri, P fraksiyonları (Toplam, inorganik, organik ve yarayışlı), yararlı mikroelementler (Fe, Mn, Zn ve Cu), toplam N içerikleri ve parçacık büyüklük dağılım oranları ile bu fraksiyonlardaki organik madde içerikleri belirlenmiştir. Organik madde etkisinin yüksek olduğu 1973 ve 1980 yılı fıstık çamı plantasyonlarından, bozulmamış toprak örnekleri alınmış ve“başlangıç toprak oluşumu”belirlenmesi amacıyla ince kesitler hazırlanarak incelenmiştir. Humin asit agregatlarmda Elementel-Mikroprob/SEM analizleri yapılmıştır. Tüm fıstıkçamı plantasyonları ve doğal vejetasyon altında, yüzey horizonlarında organik madde, mikroelement (Fe, Mn ve Zn) ve organik ile yararlı P içerikleri yüksek bulunmuştur. Bu değerler 1980 plantasyonunda en yüksek düzeyde bulunmuşlardır. Bununlarla birlikte organik maddenin iri fraksiyonlardan ince fraksiyonlara gidildikçe arttığı ve humin maddeleri ile organik madde içeriğinin 1980 yılı fıstık çamı plantasyonunda en yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Organik maddenin humifikasyon düzeyinin fıstık çamı plantasyonları altında % 27.6 ile % 36.6 arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. 1973 ve 1980 yılı fıstık çamı plantasyonu topraklarının ince kesitlerinin incelenmesinde, 250- 1000 um büyüklüğünde yaygın bitkisel materyallerin yerinde(in-situ) humifikasyona uğradıkları ve mineral yüzeylerini saran ve onları birbirine bağlayan mantar hiflerinin yaygın olduğu belirlenmiştir. 1973 ve 1980 yılı fıstık çamı humin asit agregatları Elementel- Mikroprob/SEM sonuçları farklı plantasyonlar altındaki humin asit agregatlarının birbirine benzer özellikler gösterdiğini ve yaklaşık/ benzer C ve O içeriklerine sahip olduklarını göstermiştir. Organik madde, humin maddeleri, yararlı mikroelement ve organik P içeriklerinin çıplak kumul sırtı ile karşılaştırıldığında artış göstermeleri, Akdeniz iklimi etkisinde, Akyatan kıyı kumulu plantasyonu ve doğal vejetasyon altında başlangıç toprak oluşumunun başladığına işaret etmektedir. Anahtar Kelimeler : Toprak gelişimi, bitki tür etkisi, organik madde, toprak özellikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis THE DETERMINATION OF THE PROBABLE EFFECTS OF THE AKYATAN SAND DUNE PLANTATIONS ON SOIL DEVELOPMENT SÜHEYLA YAKTI DEPARTMENT OF SOIL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES THE UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Selim KAPUR Year : 2003, Pages : 164 Jury : Prof. Dr. Ural DÎNÇ Prof. Dr. Atabay DÜZENLİ Prof. Dr. Cemil CANGİR Prof. Dr. Zülküf KAYA The aim of this study is to determine the effect of stone pine (Pinus pinea) residues on the“initial soil formation”of the sand dunes covered with plantations of different periods. Thus, analyses on organic matter, humic substances, P fractions (total, inorganic, organic and available), available micronutrients (Fe, Mn, Zn and Cu), total N and organic matter of different sand fractions were undertaken on soils of each plot. Undisturbed soil samples were also collected from the 1973 and 1980 plantations plots, with high organic matter contents, for thin section and SEM/microprobe studies. Surface horizons of all four plots together with the natural vegetation site were determined to contain higher organic matter, available micronutrients and organic and available P than the subsurface horizons with the highest values in the 1980 plot. The increase in the organic matter contents with decreasing particle sizes were determined together with the highest levels of contents of organic matter were determined to increase with decreasing particle sizes, with the highest in the silt fraction. Humic substances and organic matter contents were highest in the 1980 plantation plot soils. Humification level of soils under pine stone cover were determined to vary from 27.6 % to 36.6 %. Thin sections of the 1973 and 1980 stone pine plantation soils revealed the in-situ humification of the 250- 1000 um size plant residues together with the development of fungal hyphae (mycelia) binding mineral surfaces. Humic acid aggregates of the soils of the 1973 and 1980 plots were determined to contain similar amounts of“C”and“O”with similar morphologies i.e. physical features. Thus, the increase of the organic matter, humic substances, available micronutrients and organic P in comparison to the bare sand dune surfaces reveals the“initial development of the soils”on the sand dunes covered with stone pine plantations and natural vegetation. Keywords : Soil development, plant species effect, soil properties, organic matter II