Zemin taşıma gücü katsayılarının ve içsel sürtünme açısının kayma dalgası hızlarıyla (Vs) bulunması
The Calculation of bearing capacity and internal friction angle with shear waves
- Tez No: 135803
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Bu tez kapsamında, kayma dalgası hızlarından yararlanarak içsel sürtünme açısının ve taşıma gücü katsayılarının hesaplanması konuları ele alınmıştır. İlk olarak, üç boyutlu ortamda dalga teorisi sunulmuş, sismik dalgalar ele alınmıştır. Çünkü sismik dalgalar ifadesi genellikle elastik dalgalar için kullamlmaktadır. Kırılma sismiğine değinilmiş ve çeşitli ortamlarda kayma dalgası hızlarının hesaplanması verilmiştir. ikinci olarak, zemin taşıma gücüne, zemin emniyet gerilmesine ve taşıma gücü katsayılarına değinilmiştir. Taşıma gücü katsayılarının hesaplama yöntemleri açıklanmıştır. Standart penetrasyon testi (SPT) değeri (N) ile kayma dalgası (Vs) hızlan arasında geliştirilen bağıntılar ve özellikleri sunulmuştur. Son olarak, Imai ve Yoshimura'nın (1975) SPT (N) değeri ile kayma dalgası (Vs) hızlan arasında geliştirdiği bağıntıdan yararlanarak, kayma dalgası hızlarından içsel sürtünme açısının ve taşıma gücü katsayılarının hesaplanabileceği yeni bir bağıntı ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kayma dalgası hızı, İçsel sürtünme açısı, Taşıma gücü katsayılan.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study bearing capacity factors and internal friction angle have been calculated with shear waves. Firstly, the theory of wave propagation in three dimensional medium and seismic waves has been presented. The expression of seismic waves uses for elastic waves. Secondly, allowable bearing pressure, bearing capacity and bearing capacity factors have been presented. The calculation methods of bearing capacity factors have been given. There are various field and laboratory methods available for finding thus factors. Finally, hnai and Yoshimura's (1975) relations between N value and shear wave velocities have been used and a new relation to calculate of bearing capacity factors and internal friction angle with shear waves has been given. KEY WORDS: Shear wave velocities, internal friction angle, Bearing capacity factors.