Dolgulu çerçevelerin deprem davranışı
Earthquake response on infilled frames
- Tez No: 135811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
m ÖZET Yıkıcı depremler deprem kuşağındaki coğrafi alanlarla sınırlıdır. Fakat nüfusu yoğun bölgelerde meydana gelen büyük ölçekli zararlar ve ölümlerin sayısı bütün dünyayı etkilemektedir. Depremler, ölümler ve yapılarda meydana getirdiği büyük hasarlar sebebiyle deprem bölgesinde ekonomik, sosyal, psikolojik ve bazen de politik olarak büyük zarar vermektedir. Bundan dolayı yapıların deprem davranışlarının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Dolgu duvarları, yapı davranışını ve performansını doğrudan etkilemeyen, ikinci derece yapı elemanı olarak kabul edilir ve çözümlemede karşılaşılan karmaşıklıktan dolayı mevcut şartnamelerin çoğunda yer almazlar. Bu çalışmada, taşıyıcı olmayan dolgu duvarların betonarme yapıların deprem davranışına olan etkileri konu edilmiştir. Bu amaçla dolgu duvarların performanslarının belirlenmesi için değişik dolgu duvar yerleşimleri ile betonarme yapılar incelenmiştir. Dolgu duvarın modellenmesi için diagonal eleman kullanılmıştır. Bazı yapı mimarileri seçilerek, dolgu duvarların taşıyıcı eleman olarak kabul edildiği ve kabul edilmediği durumlar için farklı duvar yerleşimleriyle yapılar incelenmiştir. Doğrusal olmayan çözümler yapılmış ve her iki durumda yapının periyot, yatay yer değiştirme, yapı performansı, göçme şekli gibi özelliklerin nasıl değiştiği incelenmiştir. Deprem kayıtlarına göre yapıların hesaplanan taban kesme kuvvetleri ve maksimum yer değiştirmelerin değişimi araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Dolgulu Çerçeveler, Pushover, Time History, Duvar
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Destructive earthquakes are confined to certain geographical areas, the seismic zones, the large-scale damage that they cause in densely populated areas and the number of deaths are such that they have an impact the whole world. Earthquakes, because of the deaths the large damage to buildings that they cause several economic, social, pychological and even political effects in the areas on countries where they take place. For that reason, investigating the structure's earthquke response is very important. The infill masonry is seldom included in several codes, because masonry panels are generally considered as structural elemenths of secondary importance, which introduce some unwanted analytical complexities without having pronounced effect on the structural performance. In this study, effects of nonstructural masonry infills on the earthquake response of rainforced concrete structures are investigeted by considering rainforced concrete structures with different configuration of masonry infills to examine the effects or irregular infill masonry structure performance. The diagonal strut is adopted for masonry infill. By selecting some structures architectures, for the situations in which infilled frames are supposed as carrier member or not, with different infill frame designs, structures are examined. With non-linear analysis for both two positions; period, lateral displacement, structure performance, collapse style behaviours are examined. According to earthquake records, how to change base shears and maximum displacements are investigated with time history analysis. KEY WORDS: Infillet Frames, Pushover, Time History, Masonry