Elmalı Baraj Gölü'nde ötrofikasyona katkı yapan unsurların periyodik analizi ve değerlendirilmesi
Periodic analyses and evalution of contributed parameters on eutrophication in Elmalı Dam Reservoir
  1. Tez No: 136073
  2. Yazar: NİLGÜN KAHRAMAN ATÇI
  3. Danışmanlar: DR. MEHOSİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Elmalı Baraj Gölü'nde Ötrofikasyona Katkı Yapan Unsurların Periyodik Analizi ve Değerlendirilmesi İçme suyu kaynaklarının korunması ve bu amaçla kullanımın sürdürülebilirliğinin sağlanması Türkiye'de gün geçtikçe artan öneme sahip bir konu haline gelmektedir. Dolasıyla, su kaynaklarının içme suyu teminine uygun olup olmadığının belirlenmesi önem kazanmaktadır. Ötrofikasyon bir su kirliliği biçimi olup suların besleyici maddeler tarafından aşırı zenginleşmesidir.Bu tez çalışmasında, elementlerin ölçümü, noktasal ve dağınık kaynaklı besi yüklerinin izin verilebilir yük değerleriyle karşılaştnılmış ve Elmalı Barajının trofik seviyesi ötrofikasyon süreci bakımından değerlendirilmiştir. Temmuz 2003 Nilgün KAHRAMAN
Özet (Çeviri)
SUMMARY Periodic Analyses and Evoluation of Contributed Parameters on Eutrophication in Elmalı Dam Reservoir The conservation of drinking water resources and the sustainability of their use for this purpose is a matter that attains gradually increasing importance in Turkey. Therefore the determination of their suitability as supply of drinking water becomes significiant. Eutrophication is a kind of water pollution that is the enrichment of water sources with nutritious substances.In this study, eutrophication process was evaluated in terms of limiting element, comparison of the nutrient loading from point and diffuse sources with the permissible loading and the trophic status of Elmalı Dam Reservoir. Temmuz 2003 Nilgün KAHRAMAN VI