Endüstri meslek liselerinin farklı bölümlerinde eğitim görmekte olan öğrencilerin mesleki ilgileri ile seçtikleri bölümler arasındaki ilişkiler
Relationship between vocational interests and preferred departments of students attending diverse departments of vocational schools for the industry
  1. Tez No: 136096
  2. Yazar: NURDAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Endüstri Meslek Liselerinin Farklı Bölümlerinde Eğitim Görmekte Olan öğrencilerin Meslek İlgileri İle Seçtikleri Bölümler Arasındaki İlişkiler Araştırmada; ülke kalkınması için önemli eğitim kurumlarından endüstri meslek liselerinde eğitim gören gençlerin meslek seçimlerinin önemli olduğu düşüncesinden yola çıkılarak; meslek lisesi öğrencilerinin mesleki ilgileri ile bölüm tercihleri arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır, öğrencilerin mesleki ilgilerini belirlemek için, Prof. Dr. Muharrem Kepçeoğlu'nun geliştirdiği“Mesleki Yönelim Envanteri”ve öğrencilerin meslek seçimi kriterlerini belirlemek için de araştırmacı tarafından geliştirilen“Meslek Seçimi Anketi”kullanılmıştır. Araştırma İstanbul İli, Anadolu Yakasındaki Endüstri Meslek Liselerinin Bilgisayar, Elektrik ve Tesviye bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler ile sınırlandırılmıştır. Beş bölümden oluşan araştırmada birinci bölümde problem durumu, amaçlar, önem, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlar yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde, meslek seçimi ile ilgili literatür ve bu alanda yapılmış araştırmalara yer verilmiştir. Yöntem kısmını oluşturan üçüncü bölümde araştıma modeli, evren, örneklem, verilerin toplanması, işlenmesi, çözümü, yorumlanmasına ilişkin bilgiler verilmiştir ve araştırma sonucunda elde edilen bulgular bağımsız değişkenlere göre uygun istatistik yöntemler kullanılarak tablolar halinde verilerek gerekli yorumlamalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise bulgulara bağlı olarak ulaşılan genel sonuçlar yer almaktadır. Araştırmanın son bölümünde ise tartışma ve değerlendirmeler ile elde edilen veriler ışığında geliştirilen öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Relationship Between Vocational Interests and Preferred Departments of Students Attending Diverse Departments of Vocational Schools for the Industry This study dwells on the relationship between vocational interests and preferred departments of students of vocational highschools of industry. Our starting point is the importance of the choice of vocation for students attending these schools which play a significant role in the development of the country. The vocational interest of the students are measured by using“Vocational Choice Inventory”developed by Muharrem Kepçeoğlu and“Vocational Tendencies Inventory”designed for this study. This research is limited by the students of electronics and computer sciences, electrics and machine manufacturing, located in Anotalian side of istanbul. This research consists of five chapters. The first chapter of the research presents the problem, objectives, importance, assumptions, limitations and deflations. In the second chapter related publications and researches are collected. In the third chapter, the research model, population and sample group, data gathering and interpretation of data are stated. In the fourth chapter findings are processed in accordance with independent variable and statistical methods are used to produce tables with interpretations. In the fifth and the last chapter of the research proposals are made in accordance with the findings provided.