Hazır giyim sanayi yöneticilerinin meslek yüksekokulları moda - konfeksiyon programı mezunlarının mesleki yeterlilikleri hakkındaki görüşleri
- Tez No: 108824
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA ERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi, büyük üretim kapasitelerine ve dünya ticaretinde çok önemli yere sahip bir sektör olarak Türk ekonomisi içinde de üretim miktarı, istihdamı ve dış ticaretiyle önemli bir paya sahip bulunmaktadır. Ülkemizin gelecekte hedeflediği noktalara ulaşabilmesi için hızlı teknolojik gelişmelere rağmen emek - yoğun özelliğim yitirmeyen bu sektöre, dünyadaki moda - marka oluşturma eğilimlerini de göz önüne alarak teknolojiyi tanıyan, kullanabilen, gelişmelere ayak uydurabilen ve yaratıcılığım ortaya çıkarabilen üretken eleman yetiştirme gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu alanda eğitim veren kurum sayısı arttırılırken eğitim planlarının da sektörün ihtiyaçlarına paralel hazırlanması gerekmektedir. Bu araştırmada, Türk Hazır Giyim Sektöründeki eğitim ihtiyacı ve M.Y.O. Moda-Konfeksiyon Programı mezunlarının mesleki yeterlilikleri belirlenmeye, mevcut M.Y.O. Moda-Konfeksiyon Programlarının Eğitim Planlan incelenerek sektörün eğitim ihtiyacı ile paralellik olup olmadığı sonucuna varılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın birinci bölümü giriş, ikinci bölümü kavramsal çerçeve ve ilgili araştırmalardan oluşmuş, üçüncü bölümde araştırmanın materyal ve yöntemi açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde Hazır Giyim Sektöründeki eğitim ihtiyacı ve sektörde görev alan M.Y.O. Moda-Konfeksiyon Programı mezunlarının mesleki yeterliliklerini ortaya çıkarmak amacıyla sektör yöneticilerine uygulanan anket sonuçlarından elde edilen verilerin tartışılması ve değerlendirilmesine yer verilmiş, elde edilen veriler istatistiksel analizleri yapılarak tablolara dökümü yapılmıştır.Araştırmanın 5. Bölümünde ise araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda bir sonuca varılmış ve baza öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Tekstile and Ready-Made Clothing Industry owns a great repreduction capacity and is a sector which has an important part in the world commerce. Nevertheless, it is of importance in Turkish commerce with production amount, treatment and foreign trade. Despite technological developments, for the textile industry which never loses the speciality of labour-density by the tendency of fashion-brand in the world we must train people who know all the details of technology and are creative so that our country can achieve the best targets. For those reasons, increase the numbers of schools in textile and ready-made clothing industry and improve the training programmes in accordance with the needs of the sector. İn this research the need of education in Turkish Ready-Made Clothing Sector and the professional capability of the graduate of Fashion and Ready-Made Clothing Programme in Vocational Academy have been studied. By revising Academic Plans of Fashion and Ready-Made Programme in Vocational Academies, we have researched whether there is a parallelism between these plans and the needs of education in this sector. This research starts with the introductory section. The second section consists of Notion Frame and related searches. The third section instructs all the materials and techniques. İn the fourth section with the farget of finding out the professional capability of the graduate of Fashion and Ready-Made Clothing Programme in Vocational Academy, the results of inquiry and their evaluation have been explained and the results of inquiry have been put forward with the statistical analysis. İn the fifth section of the research, a result has been achreved with the facts which were gathered through this research and some offers have been declared.