PLC kontrollü MPS taşıma uygulamasının farklı modüler bir sisteme dönüştürülmesi
Changing of PLC controlled MPS carry apply to a different modular system
  1. Tez No: 136165
  2. Yazar: ESER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YENİTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET PLC KONTROLLÜ MPS TAŞIMA UYGULAMASININ FARKLI MODÜLER BİR SİSTEME DÖNÜŞTÜRÜLMESİ Bu çalışmada mekatronik eğitiminin verimliliğini arttıracak modüler bir üretim sistemi prototipi tasarlanmıştır. Bu amaçla, farklı iki parçanın üretime girişinden çıkışma kadar olan işlemlerin insan eli değmeden üretilmesi için bir sistem dizayn edilmiştir. Mekanik, pnömatik, elektropnömatik, sensör, PLC, endüstriyel veri iletişimi, endüstriyel robotik ve bilgisayar teknolojilerinden faydalanarak böyle bir sistem yapılmıştır. Tasarlanan sistemin, çalışma prensibi FPC 101 program yapısı uygulamalarıyla birlikte ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Sonuçta, farklı iki parçayı algılayıp, parça transferini sağlayan, değişik üretim işlemlerinden geçirebilen ve parça cinsine göre parçalan ayırabilen bir sistem başarıyla çalıştırılmıştır. Temmuz, 2003 Eser YILDIRIM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHANGING OF PLC CONTROLLED MPS CAI*RY APPtY TO A DIFFERENT MODÜLER SYSTEM In this study, we have designed a modüler production system prototype which; increase the productivity of mechatronics education. In this aim, we have designed a system which different two parts don't touch human hand input to output. This system has been made profit by mechanics, pneumatic, electropneumatic, sensor, PLC, industrial datum communication, industrial robotic and computer technologies. We have explained working principle of designed system by application of FPC lot program structure detailly. Finally, we have worked a system successfully which perception of different two parts and supporting of part transfer and can be transported by production process and can be separated of parts according to part class. July, 2003 Eser YILDIRIM n