Francisco Tarrega'nın klasik gitar eğitimine katkıları
Francisco Tarrega's contribution to classic guitar education
  1. Tez No: 187478
  2. Yazar: EFGAN RENDE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ZEKİ ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZETYazar : Efgan RENDEÜniversite : Uludað Üniversitesi: Güzel Sanatlar EðitimiAnabilim Dalı: Müzik EðitimiBilim Dalı: Yüksek Lisans TeziTezin NiteliðiSayfa Sayısı : X + 148: …. /…. / 2006Mezuniyet Tarihi: Yard. Doç. Zeki ÇUBUKTez DanıºmanıFRANCISCO TARREGA'NIN KLASİK GİTAR EÐİTİMİNE KATKILARIBu araºtırmada, Tarrega Okulu olarak adlandırılan anlayıºın tanımı yapılmayaçalıºılmıº ve bu okulun kurucusu Francisco Tarrega'nın (1852-1909) klasik gitareðitimine katkıları incelenmiºtir.Tarrega'nın, ardında kendi öðretilerini içeren yazılı bir kaynak bırakmamasınedeniyle; modern tekniðinin, gitar çalmada sað ve sol el anlayıºının ve öðrencileriniyetiºtirirken izlediði metodun eðitimbilimsel özelliklerinin açık bir ºekilde ortadabulunmadıðı düºünülmektedir.Araºtırmada Tarrega'nın klasik gitar eðitimine katkıları incelenirken yoðun birkaynak tarama çalıºması yapılmıºtır. Kaynak tarama çalıºmasında İngilizce, Almancave İspanyolca dilde uluslararası kaynakların yanında Türkçe kaynaklar incelenmiº;Internet taramasından da büyük ölçüde yararlanılmıºtır.Araºtırma kapsamında Tarrega Okulu tanımlanarak, Tarrega öncesi gitareðitim metotları ile Tarrega Okulunu temel alan gitar eðitim metotları eðitimbilimselyönden karºılaºtırılıp deðerlendirilmiºtir. Benzer karºılaºtırma ?oturuº-tutuº, sað el vesol teknikleri, süslemeler? konularında da yapılmıº; Tarrega'nın öðrencilerinin çaðımızgitar eðitimine etkileri araºtırılmıºtır. Ayrıca, ülkemiz gitar eðitimcilerindenbazılarının konu hakkındaki düºünce ve deðerlendirmeleri görüºme yöntemi ilearaºtırma kapsamına alınmıºtır.Yapılan araºtırma sonucunda, Tarrega'nın gitar çalma anlayıºına getirdiðibirçok yeniliðin 20. yy. gitar müziðine, gitar eðitimbilimine ve gitar çalma tekniklerinedoðrudan etki ettiði saptanmıºtır.Anahtar SözcüklerGitar Eðitimi Francisco Tarrega Tarrega Okulu Modern Gitariii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYazar : Efgan RENDEÜniversite : Uludað Üniversitesi: Güzel Sanatlar EðitimiAnabilim Dalı: Müzik EðitimiBilim Dalı: Yüksek Lisans TeziTezin NiteliðiSayfa Sayısı : X + 148: …. /…. / 2006Mezuniyet Tarihi: Assistant Professor Zeki ÇUBUKTez DanıºmanıFRANCISCO TARREGA?S CONTRIBUTION TO CLASSIC GUITAREDUCATIONIn this study, a definition has been sought for what is known as the School ofTarrega and the contribution that this school?s founder, Francisco Tarrega (1852-1909),brought to classic guitar education has been investigated.Owing to the fact that there is no written source containing his own teaching andthe fact that there is no publicly available record of his modern technique, hisunderstanding of the right and left hand in guitar playing and the educationalcharacteristics of the method he employed while educating his students are considered.While investigating Tarrega?s contributions to guitar education, a wide range ofwritten sources have been used. As well as English, German and Spanish texts, Turkishsources have been researched. A good use has been made of the internet too.The scope of this study in defining the School of Tarrega compares and evaluatesthe methodology that was the foundation of the School of Tarrega, with pre-Tarregamethodology from an educational perspective. A similar comparison of posture, rightand left hand technique, and ornamentation, has been also carried out. At the same timethe influence Tarrega?s students have had over guitar education has been investigated.In addition, our country?s some guitar educationalists? thoughts and assessments aboutthis subject has been taken research comprehensiveness with interview method.In conclusion, it is established that Tarrega?s understanding of the guitar has hada direct effect on and influence over recent 20th Century guitar music, guitar educationand guitar technique.Key WordsGuitar Education Francisco Tarrega the School of Modern GuitarTarregaiv