Kahramanmaraş koşullarında azot uygulama zamanlarının üç ekmeklik buğday çeşidinde (Triticum aestivum L. ) verim ve verim unsurlarına etkisi
The Effects of nitrogen application times on yield and yield components of three bread wheat varieties (Triticum aestivum L. ) in Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 136224
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETAsuman KAPLAN KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET KAHRAMANMARAŞ KOŞULLARINDA AZOT UYGULAMA ZAMANLARININ UÇ EKMEKLİK BUĞDAY ÇEŞİDİNDE ÇÇHticum aestivum L.) VERİM VE VERİM UNSURLARINA ETKİSİ ASUMAN KAPLAN DANIŞMAN: Prof. Dr. Aydın AKKAYA Yü:2003 Sayfa: 53 Jüri : Prof. Dr. Aydın AKKAYA : Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN : Yrd. Doç. Dr. Kadir YILMAZ Bu araştırma, Kahramanmaraş koşullarında azot uygulama zamanlarının üç ekmeklik buğday çeşidinde verim ve verim unsurlarına olan etkisini belirlemek amacı ile 2000-2001 yetiştirme yılında yürütülmüştür. Araştırmada Seri-82, Balatilla ve Golia ekmeklik buğday çeşitleri kullanılmıştır. Toplam 24 kg/da'lık azot; ekim zamanı, 3-4 kardeşli dönem, sapa kalkma başlangıcı ve gebecik dönemi esas alınmak suretiyle, 6 farklı şekilde uygulanmıştır. Araştırmada; vejetatif peryod, tane dolum peryodu, ekim-olgunlaşma süresi, bitki boyu, başak uzunluğu, metrekaredeki başak sayısı, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, biyolojik verim, hasat indeksi ve tane verimi incelenmiştir. Azot uygulama zamanlarının, bin tane ağırlığı, hasat indeksi ve tane verimi üzerindeki etkisi önemli, diğer karakterler üzerindeki etkisi ise önemsiz olmuştur. Yüksek tane verimi yönünden, ekimle beraber ve sapa kalkma başlangıcında mutlaka azot uygulamasının gerektiği belirlenmiştir. Ekim-olgunlaşma süresi dışındaki karakterler yönünden çeşitler arasındaki farklar önemli bulunmuş, Golia ve Balatilla çeşitleri daha yüksek tane verimi sağlamıştır. Anahtar Kelimeler : Ekmeklik Buğday, Azot Uygulama Zamanı, Verim, Verim Unsurları. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAsuman KAPLAN UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF FIELD CROPS MSc THESIS ABSTRACT THE EFFECTS OF NITROGEN APPLICATION TIMES ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF THREE BREAD WHEAT VARIETIES {Triticum aestivum L.) IN KAHRAMANMARAŞ CONDITIONS ASUMAN KAPLAN Supervisor: Prof. Dr. Aydm AKKAYA Year: 2003 Pages: 53 Jury : Prof. Dr. Aydın AKKAYA : Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN : Assist. Prof. Kadir YILMAZ This research was carried out to determine the effects of nitrogen application times on yield and yield components of three bread wheat varieties {Triticum aestivum L.) in 2000-2001 crop year in Kahramanmaraş conditions. Bread wheat varieties were Seri-82, Balatilla and Golia. The amount of 24 kg/da nitrogen was applied at 6 different application times which were combined based on sowing (Zadoks, 00), tillering (Zadoks, 23-24), beginning of the stem elongation (Zadoks, 31) and boot stage (Zadoks, 45). Vegetative period, grain filling period, days to maturitiy, plant height, spike height, spike number m~2, grain number and weight per spike, 1000-grain weight, test weight, biomass, harvest index and grain yield were investigated in this research. The effects of N application times on 1000-grain weight, harvest index and grain yield were significant, while non significant on other characteristics. It was determined that nitrogen should be applied at planting and beginning of the stem elongation for higher grain yield. The differences among the varieties for all characteristics except days to maturitiy were significantly important. Golia and Balatilla had higher grain yield. Key Words : Bread Wheat, Nitrogen Application Time, Yield, Yield Components. IV