Bazı çift-çift Hf çekirdeklerinin yapılarının incelenmesi ve geçişlerinin kutupsal karışım oranlarının hesaplanması
The Investigation of structures and the calculation of the multipolarities of the electromagnetic transition of some Hf isotopes
  1. Tez No: 136280
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ULUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET BAZI ÇİFT-ÇÎFT Hf ÇEKİRDEKLERİNİN YAPILARININ İNCELENMESİ VE GEÇİŞLERİNİN KUTUPSAL KARIŞIM ORANLARININ HESAPLANMASI ERDEM, Hüseyin Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman : Prof. Dr. İhsan ULUER Mayıs 2003, 65 sayfa Bu çalışmada deforme bölgede bulunan. Hf çekirdeklerinden bazılarının enerji düzeyleri ve çok kutuplu karışım oranları incelenmiştir. Etkileşen bozon modeli (IBM-II) kullanılarak elde edilen sonuçlar, daha önce yapılmış deneysel çalışma verileri ile karşılaştırılmıştır. Böylece bu çekirdeklerin deformasyon özellikleri hakkında bir düşünceye ulaşılmaya çalışılmıştır. Sonuçta yapılan hesaplamaların deneysel sonuçlarla genellikle uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE STRUCTURES AND THE CALCULATION OF THE MULTIPOLARITIES OF THE ELECTROMAGNETIC TRANSITION OF SOME Hf ISOTOPES ERDEM, Hüseyin Kırıkkale University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics, M.Sc.Thesis Supervisor : Prof. Dr. ihsan ULUER May 2003, 65 pages In this work, energy levels and multipole mixing ratios of some Hf isotopes in the deformed region were investigated. By using the rules of Interacting Boson Model (IBM-II), the energy levels and the values of mixing ratios of some Hf isotopes were calculated. The results were compared with the previous values. The calculated values were seen to be in good agreement with the experimental results. 11