İmajiner kuadratik sayı cisimlerinin sınıf sayıları hakkında
On the class numbers of imaginary quadratic number fields
  1. Tez No: 136482
  2. Yazar: NURİYE DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET İmajiner kuadratik sayı cisimlerinin sınıf sayılannı incelemeyi amaçlayan bu çalışmada izlenen plan aşağıdaki biçimdedir. I. Bölümde konuyla ilgili ön bilgiler verilmektedir. II. Bölümde kuadratik sayı cisimlerinde asallar, idealller ve ideallerin aynşımı verilmektedir. II!. Bölümde kuadratik sayı cisimlerinin sınıf sayılan ve sınıf sayısı 1 olan imajiner kuadratik sayı cisimleri verilmektedir. IV. Bölümde sınıf sayısı n ile bölünebilen imajiner kuadratik sayı cisimleri ile özel olarak sınıf sayısı 3 ile bölünebilen imajiner kuadratik sayı cisimleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The plan followed in this work which aims to determine the class numbers of the imaginary quadratic number fields, may be outlined as below. In chapter I, pertinent background material are given. In chapter II, decomposition of prime numbers and ideals in quadratic number fields are given. In chapter III, class numbers of imaginary quadratic number fields and imaginary quadratic number fields with class number 1 are given. In chapter IV, imaginary quadratic number fields whose class numbers divisible bv n or 3 are obtained.